BS_logo_nazwa

Nabór do projektu Polsko-Ukraińskie Spotkania Bibliotekarzy

Nietypowa konferencja dla bibliotekarzy

logoBiblioteka Śląska wspólnie ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Ukraińskich serdecznie zapraszają pracowników bibliotek publicznych woj. śląskiego do udziału w Polsko-Ukraińskich Spotkaniach Bibliotekarzy. Wydarzenie te będzie organizowane w gmachu głównym Biblioteki Śląskiej w dniach 5-7 czerwca 2017 r. przy dofinansowaniu ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nie będzie to jednak typowa naukowa konferencja, ale nieformalne spotkanie, w czasie którego bibliotekarze będą mogli wymienić się pomysłami oraz doświadczeniem z wykorzystania nowych technologii w bibliotece i kształtowania ich wizerunku jako instytucji innowacyjnych i aktywizujących lokalne społeczności. Udział w Polsko-Ukraińskich Spotkaniach Bibliotekarzy będzie okazją promocji działań książnicy, nawiązania międzynarodowych znajomości i do poznania ukraińskiego wymiaru bibliotekarstwa.

We współpracy polskich i ukraińskich bibliotekarzy przyjęliśmy zasadę partnerstwa, co oznacza, że każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie, którymi może się podzielić i zainspirować innych do działania. Uczestnicy przygotowują krótkie prezentacje i/lub stoliki eksperckie prezentujące własne doświadczenia lub zagadnienia w zakresie wykorzystania nowych technologii w bibliotekach.

Aby uczestnicy Polsko-Ukraińskich Spotkań Bibliotekarzy skorzystali jak najwięcej z obrad postanowiliśmy podzielić je następująco na trzy dni :

  • I dzień (5 czerwca 2017 r.): sesje prezentacji i stolików eksperckich polskich bibliotekarzy
  • II dzień (6 czerwca 2017 r.): wycieczka autokarowa do MBP w Gliwicach, MBP w Jaworznie i MBP w Piekarach Śląskich (poznanie ciekawych przykładów pracy z nowymi technologiami)
  • III dzień (7 czerwca 2017 r.): sesje prezentacji i stolików eksperckich ukraińskich bibliotekarzy

Sesje prezentacji polskich/ukraińskich bibliotekarzy będą się opierać na krótkich prezentacjach według metody „Pecha-Kucha: speed dating”, która polega na wygłoszeniu maks. 20 slajdów w czasie do 15 minut. Krótko i konkretnie.
Jeśli ktoś czuje się lepiej w bezpośrednim kontakcie i woli opowiadać kilku osobom niż prezentować temat na forum uczestników, to może zgłosić się do sesji stolików eksperckich. Stolik ekspercki to stanowisko, na którym prezentujący jest ekspertem w określonym temacie i opowiada o nim uczestnikom w swobodnej rozmowie.

Prezentujemy się w języku polskim. W czasie trwania wydarzenia (sesje prezentacji i wycieczka) Biblioteka Śląska zapewnia pomoc tłumacza.

Uczestnicy będą mieć zapewnione:

  • wyżywienie
  • nocleg w hotelu Campanile w Katowicach (nieobowiązkowy, w wybrane dni lub w czasie trwania całej konferencji)
  • przejazd autokarowy podczas wycieczki w drugim dniu

Zgłoszenia przyjmowane są za pomocą ankiety:  karta zgloszenia_2017 do 30 kwietnia 2017 r.

Priorytet w zapisie mają osoby, które wyrażą chęć przygotowania prezentacji i/lub stolika eksperckiego. W najbliższych dniach zostanie utworzona strona internetowa projektu.


logalogos