SALA

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Jan Darowski 1926-2008 – sympozjum naukowe w raciborskiej bibliotece

SALAW raciborskiej bibliotece, w ramach obchodów 800 lat praw miejskich Raciborza i Tygodnia Bibliotek, w piątek 12 maja odbyło się sympozjum naukowe poświęcone życiu i twórczości poety Jana Darowskiego, organizowane przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz.

Jako pierwszy, głos zabrał mieszkający w Londynie syn Darowskiego Adam, który zaprezentował rodzinne fotografie, przy okazji kreśląc sytuację emigracji polskiej w Anglii po wojnie. W trakcie przeglądania rodzinnego archiwum, głos zabrała także żona pisarza Barbara Darowska – gość honorowy sesji. Następnie uczestnicy sympozjum zostali zaproszeni do wysłuchania wystąpień przedstawicieli Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Śląskiego.

spotkanie

Dr hab. prof. UR Alicja Jakubowska-Ożóg, zwróciła uwagę na wątki wojenne we wspomnieniach Jana Darowskiego, dr hab. prof. UR Magdalena Rabizo–Birek na ciekawe szczegóły mało znanych wierszy szpitalnych a dr hab. prof. UR Zenon Ożóg poruszył temat słowiańskich i polskich fantazmatów w twórczości poety.

spotkanie

Prof. dr. hab. Marian Kisiel z Uniwersytetu Śląskiego wytłumaczył z kolei intrygująco brzmiący tytuł swojego referatu „W środku i na zewnątrz. O poezji Jana Darowskiego”: „Darowski będąc w środku poezji, jednocześnie jest na zewnątrz – nie angażuje się mocno w środowisko literackie i bardziej od samych wierszy interesuje go refleksja nad poezją”.

Głos zabrała także Małgorzata Rother-Burek, która opowiedziała o związkach Jana Darowskiego z rodzinnym Brzeziem. W wystąpieniu raciborzanki nie zabrakło osobistych wspomnień m.in. przypomnienia długich rozmów telefonicznych z Janem Darowskim.

Na zakończenie sympozjum, dr Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego podsumował poruszone we wcześniejszych wystąpieniach wątki, zachęcając do odkrywania nieznanej jeszcze do końca twórczości Darowskiego m.in. tytułowych „okruchów”, które odpowiednio odczytane mogą być cennym źródłem informacji na temat życiowej filozofii pisarza.

Po części konferencyjnej, uczestnicy sympozjum odwiedzili rondo im. Jana Darowskiego oraz zapalili znicz na grobie poety w Brzeziu.

uczestnicy

Jan Darowski – z zawodu drukarz, poeta, eseista, krytyk literacki, jeden z założycieli i współredaktorów londyńskiej grupy „Kontynenty – Nowy Merkuriusz”, urodzony w 1926 w Brzeziu nad Odrą debiutował tomem wierszy „Drzewo sprzeczki” (Londyn, 1969). W 1990 wydał tom „Niespodziewane żywoty”. Tłumaczył też poezję Herberta, Białoszewskiego, Różewicza, Szymborskiej i Miłosza na język angielski. Zmarł w 2008 roku. Został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Brzeziu.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu