konferencja

[Relacja] MIEJSKO-POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PSZCZYNIE

Tydzień Bibliotek 2017

konferencjaTegoroczny Tydzień Bibliotek Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie spędziła bardzo aktywnie. Zorganizowano szereg wydarzeń dla czytelników i mieszkańców w każdym wieku. MPBP zorganizowała trzy duże wydarzenia: konferencję, lekcje biblioteczne dla gimnazjalistów oraz spotkanie autorskie.

 

Konferencja „Czytamy?” – 11 maja w starostwie powiatowym w Pszczynie odbyło się spotkanie władz miasta i powiatu, dyrektorów szkół, bibliotekarzy oraz nauczycieli z regionu dotyczące czytania. Podczas konferencji wygłoszono dwa wykłady. Dr Marek Kaczmarzyk – biolog i neurobiolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mówił o neurodydaktycznym aspekcie procesu czytania i istotnym zjawisku empatii lustrzanej.

spotkanie

wykład

Trenerka edukacji i polonistka – Weronika Zawisza-Grzanka w swojej prelekcji wskazywała zalety i korzyści płynące z lektury. Konferencji towarzyszyły wystawy książek interaktywnych dla dzieci i młodzieży oraz pokonkursowa wystawa fotograficzna prac z I L.O. im. B. Chrobrego w Pszczynie. W konferencji udział wzięło 85 osób. Patronat nad wydarzeniem objął starosta pszczyński oraz burmistrz Pszczyny.

Różne oblicza literatury młodzieżowej – pod takim wspólnym tytułem bibliotekarka MPBP przygotowała cykl lekcji bibliotecznych dla młodzieży gimnazjalnej. W dniach 8 i 9 maja 120 uczniów klas drugich i trzecich  Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz nr 4 w Pszczynie poszerzało swoją wiedzę o powieści dla młodzieży. Wspólnie analizowano fragmenty książek i charakteryzowano sylwetki głównych bohaterów, by na koniec stworzyć notatkę podsumowującą gatunek i listę tytułów, po które warto sięgnąć.

zajęcia

Jak co roku nasi najmłodsi czytelnicy mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniu autorskim. 12 maja w Centrali MPBP goszczono pisarkę Renatę Piątkowską. 50 dzieci z klas 4 Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie mogło osobiście zapoznać się z autorką popularnych opowiadań „Gdyby jajko mogło mówić” ale także poruszających tematykę emigracji czy praw człowieka „Hebanowe serce” czy „Która to Malala”.

spotkanie

Dzieci mogły ponadto wysłuchać fragmentów utworów czytanych przez profesjonalną lektorkę – Panią Elżbietę Malwinę Kożurno.

Nadesłała: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie