SPOTKANIE

[Relacja] POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYBNIKU

Tydzień Bibliotek pod znakiem książki

SPOTKANIETydzień Bibliotek rozpoczęła 6. edycja „Biblioteki na trzepaku” (pod hasłem „Bajkolandia”) – impreza plenerowa filii nr 18, podczas której przedszkolaki z dzielnicy Maroko-Nowiny mają okazję do integracji. Na „trzepaku” pojawiły się elfy i czarodzieje, które wzięły udział w zabawie na Bajkowym Placu Zabaw przy ulicy Orzepowickiej, za blokiem nr 14.

Wystąpił teatrzyk kukiełkowy Stowarzyszenia 17-tka, dzieci obejrzały także występ uczniów ZSP nr 13 w Rybniku. Finałem wydarzenia był pokaz judo w wykonaniu zawodników z Kejza Team (w tym Piotr Kuczera i Anna Borowska). Prezentację poprowadził trener, Prezes Zarządu Kejza Team – Artur Kejza. Wymiana książek dla małych i dużych, śpiew, zabawy ruchowe towarzyszyły imprezie. – Majowa impreza jest największą atrakcją dla dzieci, gdyż tutaj mogą pokazać swoje talenty aktorskie, muzyczne i podsumować całoroczną pracę. Pogoda jak co roku również dopisała, jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy bardzo za zaproszenie i za rok również przyjedziemy – powiedziała Grażyna Kotula, nauczyciel ZSP13 w Rybniku.

JUDO

Z kolei  w filii nr 8 na Smolnej zorganizowano dla dzieci warsztaty lalkarskie pod okiem Marka Żyły zatytułowane „W pracowni pana Geppetta”. Lalkę teatralną można było także zgłosić do konkursu plastycznego „Baśniowa Parada”, który trwał dwa miesiące, a finał, czyli ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpił 11 maja w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Głównej. Najmłodszy z uczestników konkursu miał 2,5 lat, a najstarsi to reprezentanci Domu Dziennego „Wigor-Senior” w Lyskach.

Na Smolnej i w Bibliotece Głównej odbyło się także spotkanie dla dzieci z autorem powieści, wierszy i słuchowisk dla dzieci i młodzieży – Rafałem Witkiem. Autor od początku prowadził luźne rozmowy z publicznością, zachęcał do zagadek, rymowanek, pisania regulaminu placu zabaw. Wybierał ochotników spośród publiczności, by na czas czytać wiersze jego autorstwa. Również chętnie podpisywał swoje książki i robił zdjęcia z młodymi czytelnikami. – Pan od „Mai na tropie jaja” okazał się bardzo fajnym człowiekiem, dużo żartował, rozmawiał z nami jak z kumplem – powiedział zadowolony uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Rybniku-Kłokocinie.

Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek i najmocniejszym punktem były „Rozmowy o czytaniu”, czyli spotkanie z Justyną Sobolewską – autorką „Książki o czytaniu”, krytyczką literacką i dziennikarką. Spotkanie ukazało się świetną okazją do rozmowy o miłości…do książek. Mówiono o strachu przed tym, że nie „będzie co czytać”, czyli abibliofobii, o sposobach, miejscach, pozycjach, upodobaniach, okolicznościach czytania. Licznie zgromadzona publiczność złożona w dużej mierze z pasjonatów książek chętnie dzieliła się spostrzeżeniami na temat czytania, przy okazji polecając kolejne tytuły. Pisarka także sypała jak z rękawa nazwiskami pisarzy, tytułami książek, do których warto sięgnąć, ale też mówiła o pozycjach, które nie wzbudziły w niej żadnych emocji. – Książka papierowa jest jak koło. Nikt i nic jej nie zagraża – podsumowała pozycję książki Justyna Sobolewska, nawiązując do słów Umberto Eco. Finałem spotkania było zaproszenie na festiwal literacki „Stolica Języka Polskiego” w Szczebrzeszynie, którego pani Sobolewską jest kuratorem.

autorka

Ciekawą propozycją podczas Tygodnia Bibliotek, tym razem dedykowaną rodzicom i dzieciom były kreatywne warsztaty Fundacji Nido inspirowane wystawą „Jasnowidze” wydawnictwa Dwie Siostry, którą można obejrzeć w Bibliotece Głównej przy ulicy Szafranka do 24 maja. Obejrzenie ilustracji do książek dla dzieci było wstępem do tworzenia własnych książeczek w towarzystwie rodziców.

To jednak nie koniec artystycznych propozycji z okazji Tygodnia Bibliotek, bowiem Galeria Smolna gości u siebie obrazy Pawła Mocka. Wystawę pt. „[ODBICIA]” można oglądać do 30 czerwca. Prace traktują o identyczności ludzi, tak fizycznej jak i psychicznej, a artysta starał się pokazać, że o wyjątkowości jednostki świadczą jedynie szczegóły.

Tydzień Bibliotek odsłonił rzesze czytelników, dla których książka jest ważnym elementem codziennego życia, ku zadowoleniu bibliotekarzy, którzy właśnie 8 maja obchodzili swoje święto. – Nie ma lepszego prezentu niż gromada zapalonych bibliofilów na spotkaniu z Justyną Sobolewską – podsumowuje jedna z bibliotekarek PiMBP w Rybniku.

Nadesłała: Karolina Doliba, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku