rynek

[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

IV PREZENTACJE BIBLIOTECZNE

rynekPrezentacje Biblioteczne na stałe wpisały się w kulturalny pejzaż miasta Łazy. Celem organizowanego z inicjatywy Biblioteki w Łazach przedsięwzięcia jest promocja książki i czytelnictwa oraz popularyzacja wiedzy o regionie. Tegoroczne IV Prezentacje odbyły się 18 maja w przestrzeni miejskiej Łaz. Na uczestników wydarzenia przez cały dzień czekało wiele atrakcji.Zgodnie z tradycją łazowskie święto książki zainaugurowała XVIII edycja Turnieju Wiedzy o Książce i Bibliotece. Do turniejowych zmagań zgłosiły się trzyosobowe drużyny reprezentujące Szkoły Podstawowe z Gminy Łazy. Uczestnicy wzięli udział w kilku konkurencjach, w ramach których mieli okazję wykazać się znajomością przysłów, postaci literackich, pisarzy literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz budowy książki.
Równolegle w Izbie Tradycji prowadzone były lekcje żywej historii. Uczniowie dzięki przygotowanej prezentacji starych zdjęć, mieli okazję zobaczyć jak wyglądały Łazy przed nadaniem praw miejskich.

spotkanie
W programie imprezy nie mogło zabraknąć dodatkowych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Najmłodszym czytelnikom zaprezentowano teatrzyk Kamishibai. Przedszkolaki poznały historię tytułowej kotki Milusi – pouczającą opowieść o tym, czy możemy żyć samotnie i czy warto być samodzielnym.
Starsze dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych z Marią Płatek. Wykorzystując technikę rzucania własnego cienia na powierzchnię ulicy, rysowały kredą wielkogabarytowe rysunki.

spotkanie
Wiele radości i niezapomnianych wrażeń dostarczyła biblioteczna fotobudka. Zabawne gadżety i przebrania okazały się kluczem do dobrej zabawy. Dodatkowo, w trakcie trwania Prezentacji można było kupić ciekawe pozycje wydawnicze z zakresu literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Gościem honorowym IV Prezentacji Bibliotecznych był Artur Andrus. Ceniony i lubiany dziennikarz, artysta kabaretowy, autor książek i piosenkarz, w czasie spotkania z łazowską publicznością opowiadał zabawne anegdoty o tym, co zobaczył, usłyszał albo przeczytał.

Spotkanie realizowane było z inicjatywy Biblioteki w Łazach i Dyskusyjnego Klubu Książki.

Nadesłała: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach