spotkanie

[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

Tydzień Bibliotek

spotkanieZa nami XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2017. Odbywał się on pod hasłem: „Biblioteka. Oczywiście!”. Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach rozpoczęła go akcją BIKE BOOK. W poniedziałkowe przedpołudnie (8 maja) w koszykach rowerów miejskich ich użytkownicy znaleźli upominki – książki oraz zaproszenie do biblioteki. Warto było z niego skorzystać, ponieważ wszystkie filie MBP przygotowały ponad 100 wydarzeń! Odbyły się m.in. przedstawienia teatralne dla dzieci w wykonaniu Studia Teatralnego KRAK-ART z Krakowa, Lufcika na korbkę oraz Teatru Wit Wit, ciekawe warsztaty, spotkania autorskie, literackie konkursy.W sobotnie przedpołudnie, 13 maja 2017 r. zaprosiliśmy mieszkańców Gliwic na skwer przy Bibliotece Centralnej na wielkie plenerowe granie, czyli „Rozgrywki z lekturą”. Dla uczestników przygotowaliśmy ponad 100 gier planszowych, również tych inspirowanych literaturą (np. Małego Księcia, Hobbita czy Asteriksa i spółkę). Stoły z planszówkami stanęły na trawie i pod namiotami, a granie na świeżym powietrzu przyciągnęło zarówno dzieci, jak i dorosłych. Sporą atrakcją okazały się ogromne szachy i wielkich rozmiarów Pędzące żółwie. Przed biblioteką zagraliśmy też w klasy oraz kółko i krzyżyk, skakaliśmy w gumę i na skakance. Te proste gry cieszyły się ogromną popularnością! Dobrze bawiły się nie tylko dzieci, ale i ich rodzice.

gry

 

Klub Fantastyki Ruda Mithrilu z Rudy Śląskiej przyjechał z dwoma fantastycznymi grami. Smocze kości  oraz Magia i myszy zyskały wielu fanów, a członkowie klubu nie mieli chwili wytchnienia, przez cały czas cierpliwie tłumaczyli zasady gry wszystkim zainteresowanym.

spotkanie

O godz. 11.00 odbyło się spotkanie z Markiem Szołtyskiem, Ślązakiem i autorem książek o Śląsku dla dzieci i nie tylko. Słuchacze dowiedzieli się, na czym polega gra w klipę, co to jest duczka i jak wygląda łuk szpulowy. Autor opowiedział o nieco już zapomnianych zabawach, na których wspomnienie starsi reagowali stwierdzeniem, że tak właśnie się bawili, a młodsi – żywym zainteresowaniem i chęcią zagrania lub pobawienia się.

spotkanie

Członkowie Stowarzyszenia Gier Planszowych GAMBIT poprowadzili warsztat tworzenia gier planszowych. W ciągu kilku godzin skwer przy Bibliotece Centralnej odwiedziło blisko 270 osób. Nie zabrakło najmłodszych, nawet tych dopiero raczkujących; pojawił się też Zastęp „Orły” z 93. Gliwickiej Drużyny Harcerskiej „Wieża” oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Gliwicach, którzy przyjechali, aby wysłuchać opowieści Marka Szołtyska. Bardzo nas cieszy, że gliwiczanie postanowili spędzić ten dzień z grami i biblioteką. „Rozgrywki z lekturą” zorganizowane zostały dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN.

stoisko

plansza

Dodajmy, że w tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek  Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach odwiedziło 2528 uczestników biorących udział w 105 wydarzeniach.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach