jezioro

[Relacja] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PORAJU

Porajski Odjazdowy Bibliotekarz 2017

RAJDPo raz pierwszy Gminna Biblioteka Publiczna w Poraju oraz Marina Poraj połączyła miłośników książek i rowerów organizując rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. W sobotę 20 maja spod porajskiej książnicy wyruszyła liczna grupa rowerzystów, którzy zmierzali do Mariny Poraj, by tam wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez bibliotekarzy oraz strażaków. Do pokonania mieli trasę 12 km wokół Zalewu Porajskiego.„Odjazdowy Bibliotekarz” to ogólnopolska akcja mająca na celu propagowanie idei aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, popularyzowanie turystyki rowerowej jako formy zdrowego i aktywnego wypoczynku, a przede wszystkim integrację środowiska bibliotekarskiego z lokalną społecznością oraz kreowanie pozytywnego wizerunku biblioteki.

W sobotnie przedpołudnie okolice budynku Dworca PKP w Poraju zaroiły się od pomarańczowych koszulek firmowych uczestników rajdu. Każdy zgłoszony rowerzysta otrzymał numer startowy, profesjonalną koszulkę sportową oraz butelkę wody. Pogoda tego dnia dopisała: było słonecznie i ciepło. Po zebraniu wszystkich uczestników, którzy dotarli pod GBP na dwóch lub czterech kółkach, pieszo, bądź pociągiem, ok. 100-osobowa grupa wyruszyła w kierunku Mariny Poraj. Do pokonania mieli odcinek o długości ponad 12 km, ciągnący się drogami asfaltowymi, gruntowymi, wałem nad Zalewem Porajskim, a także duktami i ścieżkami leśnymi. Trasę rajdu profesjonalnie zabezpieczyli strażacy z OSP w Poraju, którzy zadbali, by przejazd, zwłaszcza w miejscach przecięcia z drogami wojewódzkimi i powiatowymi, był bezpieczny i bezkolizyjny.

Fot

rajd

 

Po dotarciu na miejsce na uczestników rajdu czekała niespodzianka: od razu na mecie, na plaży druhowie z OSP w Poraju przygotowali konkurencje strażackie. Był konkurs na najszybsze gaszenie ogniska gaśnicą samochodową, a także slalom na rowerze z torbami pełnymi książek.

rajd
Fot.GBP w Poraju
rajd
Fot.: Jolanta Lisowska, UG Poraj

Na mecie rajdu czekały pierwsze konkurencje m.in. slalom rowerowy z torbami pełnymi książek.

Następnie wszyscy udali się na teren ośrodka Marina Poraj, by wziąć udział w kolejnych wydarzeniach.

Pierwszym z nich był pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków z OSP w Kuźnicy Starej. Druhowie przeprowadzili profesjonalną akcję ratunkową z wykorzystaniem łodzi motorowej WOPR, a następnie pokazali, jak należy reanimować poszkodowanego. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków Urzędu Gminy Poraj Adam Zaczkowski zaprezentował, jak powinno prawidłowo wyglądać użycie defibrylatora AED. W dalszej kolejności zaprosił ochotników do spróbowania swych sił na fantomie szkoleniowym, na którym każdy mógł poćwiczyć techniki reanimacji, tj. sztuczne oddychanie i masaż serca.

foto
Fot.: Jolanta Lisowska, UG Poraj

Strażacy z OSP w Kuźnicy Starej zaprezentowali profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego…

tekst

Każdy chętny mógł poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomie

stoisko

W międzyczasie uczestnicy rajdu rozpalili ognisko i zaczęli piec kiełbaski. Każdy chętny mógł najeść się do woli, bo jedzenia było w bród. Na wszystkich czekały kiełbaski.

ognisko

Fot.: Jolanta Lisowska, UG Poraj

Specjalną atrakcją wydarzenia był pokaz ewolucji żonglersko-cyrkowych piłką w wykonaniu Kaliny Matysiak. Częstochowianka, studentka Politechniki Częstochowskiej, reprezentantka grypy R-Style, Mistrzyni Świata i Polski w Football Freestyle pokazała wszystkim niesamowite sztuczki i tricki z użyciem zwykłej piłki. Zgromadzone dzieciaki od razu złapały bakcyla i chciały spróbować swych sił w tej widowiskowej dyscyplinie sportowej.

Po krótkiej przerwie druhowie z OSP w Poraju rozpoczęli kolejne konkurencje strażackie. Na pierwszy ogień poszły zawody w jak najszybszym zwijaniu węża tłocznego W52 (dla niewtajemniczonych po prostu węża strażackiego). W drugiej kolejności zawodnicy rywalizowali w ubieraniu pełnego stroju strażackiego na czas. Na koniec zmagań pożarniczych drużyny rodzinne, składające się z rodzica i dziecka, zmierzyły się w konkursie na strącenie kubków strumieniem wody z hydronetki, czyli ręcznego, przenośnego sprzętu gaśniczego. Z dobrodziejstwa strumienia wody od razu skorzystały obserwujące zabawę dzieciaki, które urządziły sobie własną zabawę w fontannie wody.

rajd
Fot.: Jolanta Lisowska, UG Poraj
jezioro
Fot: GBP w Poraju

Strażacy z OSP w Poraju przygotowali zabawne konkurencje. Było zwijanie węża na czas…

strażacy…ubieranie pełnego stroju strażackiego oraz strzelanie do celu z hydronetki.

Po konkurencjach strażackich nadszedł czas na gry i zabawy dla dzieci. Najmłodsi zmierzyli swoje siły w wyścigu w workach jutowych oraz w zespołowych kalamburach, w których musieli odgadywać hasła związane z biblioteką, np. bohater powieści dziecięcej, książka dla dzieci, lektura itp.

worek
Fot.: Jolanta Lisowska, UG Poraj

Dzieci także uczestniczyły w wielu konkurencjach. Był wyścig w workach…

kalambury

… i kalambury literackie

W międzyczasie wszyscy chętni mogli skorzystać ze sprzętu wodnego, zwłaszcza z przejażdżki łodzią motorową WOPR Częstochowa. Na szybki kurs ratowniczą motorówką kierowaną przez Adama Zaczkowskiego znalazło się wielu amatorów, którzy objechali w zawrotnym tempie wody Zalewu Porajskiego.

jezioroWszystkie dzieciaki mogły także skorzystać z kącika dla najmłodszych, w którym otrzymywały soczki i ciasteczka, a także mogły pomalować sobie twarz lub zrobić kolorowy tatuaż zmywalny lub otrzymać zwierzątko z balona.

Na zakończenie rajdu odbyła się loteria fantowa. Każdy uczestnik wziął udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, które przekazali sponsorzy. Wśród fantów znalazły się m.in. karnety do kręgielni, kupony na pizzę i do restauracji, talon na pyszny tort, zabawki, ubrania, artykuły papiernicze, biżuteria, a nawet komplety kolorowych pościeli dziecięcych i poduszki. Dzięki hojności sponsorów wiele osób zakończyło rajd wspaniałą nagrodą.

Zamykając „Odjazdowego Bibliotekarza”, gość honorowy wydarzenia, czyli zastępca wójta Katarzyna Kaźmierczak, podziękowała wszystkim za uczestnictwo w imprezie i zapowiedziała, że tak wspaniały rajd rowerowy musi na stałe wejść do kalendarza wydarzeń letnich w Gminie Poraj.

Całą imprezę poprowadziła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Poraju Anna Wągrowska-Kumor. Wspierały ją pracownice wszystkich fili GBP oraz strażacy z OSP w Poraju i OSP w Kuźnicy Starej. Wielką pomocą wykazali się także członkowie Klubu PTTK M2 z Myszkowa, którzy okazali się niezastąpionymi przewodnikami na trasie rajdu.

prowadzące
Fot.: Jolanta Lisowska, UG Poraj

Zastępca wójta Katarzyna Kaźmierczak zaprosiła wszystkich uczestników na kolejny rajd… już za rok!

Fot. GBP w Poraju
Fot. GBP w Poraju

Pracownice GBP w Poraju- Organizatorzy

Dzięki pozyskaniu licznych sponsorów udało się zorganizować konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Szczególne podziękowania należą się darczyńcom i sponsorom „Odjazdowego Bibliotekarza, tj. spółce PORECO, firmom: PREMESO, Eltom, House of Sweets, Sokpol, Zomax, OLO Artykuły dla dzieci i niemowląt, Magiczna Szafa, GoldNet, EcoHouse, AUTOCRAFT, Stalmet, PH Magda i PPHU Olkar, Restauracji Jaś i Małgosia, Restauracji Kongres z Myszkowa, Pizzerii Zosieńka 1935, Inwazji Paintball Myszków, Kręgielni Kukubara, Piekarni BREL, Fryzjerowi Vertige z Poraja, sklepowi Medyczno-Zielarskiemu, Pasmanterii Kolorowe Motki, Butikowi Twój Dobry Styl, Sklepowi Papierniczemu Kredka i Bagatelka, Sklepowi Odzieżowemu Zodiak, Sklepom Spożywczym: U Jacka, Dino i Pod Kasztanem, Sklepowi E-chmurka, Kwiaciarni Kwiaty Moja Pasja, Międzypowiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Myszkowie, Gabinetowi Kosmetycznemu u Magdy, Stajni Leśny Konik, a także państwu Barbarze i Piotrowi Lada, Małgorzacie Ślęzak, Beacie Sajdak oraz Beacie Magiera.

Do zobaczenia za rok!

 Nadesłała: Gminna Biblioteka Publiczna w Poraju