SALA

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Klub Filmowy „Kultura z Wyższego Piętra” i rejs na Titanicu

SALA26 maja o godzinie 18:00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zawierciu w Pałacyku Szymańskiego odbyło się kolejne, czwarte spotkanie Klubu Filmowego „Kultura z Wyższego Piętra”.

W tym miesiącu wykład poświęcony został brytyjskiemu transatlantykowi. W 2017 roku przypada 105 rocznica zatonięcia Titanica, organizatorzy postanowili więc przybliżyć zainteresowanym historię legendarnego liniowca. Wykład zobrazowany został fragmentami filmu Jamesa Camerona z 1997 roku. Film, będący do dzisiaj jednym z najbardziej kasowych w historii kina, wiernie przedstawia wygląd statku oraz wydarzenia, które rozegrały się na jego pokładzie.

Podczas wykładu poszczególne sceny filmu omówione zostały pod względem ich zgodności z wydarzeniami, które miały miejsce podczas kwietniowej nocy 1912 roku, przedstawiono również wiele faktów i ciekawostek związanych z historią Titanica. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, jak wiele drobnych, z pozoru niewiele znaczących zdarzeń, doprowadziło do tego, iż w nocy 14 kwietnia Titanic otarł się o górę lodową, czego konsekwencją było jego zatonięcie.

film

Przedstawiono również niektóre z krążących na temat Titanica legend, na przykład teorię o rzekomym podmienieniu Titanica z bliźniaczym statkiem, Olympickiem czy też historię o tym, jakoby na pokładzie miała być przewożona egipska mumia, która ściągnęła klątwę na statek i jego pasażerów. Tragiczny rejs Titanica wciąż budzi wiele emocji, tym bardziej, że do tej pory nie zdołano uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania. Mamy nadzieję, że wykład Klubu Filmowego pogłębił wiedzę słuchaczy na temat tego pięknego statku i że pozwolił im miło spędzić piątkowy wieczór.
Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu