spotkanie

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Wernisaż wystawy Stowarzyszenia PERSONA w raciborskiej bibliotece

praceW Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego, w raciborskiej bibliotece otwarto wystawę prac podopiecznych Stowarzyszenia PERSONA. Wernisażowi towarzyszył wykład Haliny Dec nt. stygmatyzacji chorób psychicznych.

Na początku głos zabrała Halina Rycerz-Kuliga – prezes Stowarzyszenia, która podziękowała swoim podopiecznym za zaangażowanie, zapał i entuzjazm włożony w przygotowanie prac powstałych w ramach projektów: Edukacja i informacja profilaktyką zaburzeń zdrowia psychosomatycznego (współfinansowanie Miasto Racibórz) oraz Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym seniorów (współfinansowanie Województwo Śląskie).

spotkanie

– O kondycję psychiczną należy dbać tak jak o ciało! – przekonywała Halina Rycerz-Kuliga, nawiązując do obchodzonego 10 października Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, którego głównym celem jest zwiększanie świadomości społecznej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz zdrowia psychicznego.

Otwarciu wystawy towarzyszyło seminarium Haliny Dec pod nazwą „Problem zagrożeń dla zdrowia psychicznego oraz stygmatyzacji i konsekwencji społecznych chorób psychicznych”. Dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej w Raciborzu zwróciła uwagę na narastający problem dzieci i młodzieży z depresją.

spotkanie

– Teoretycznie powinniśmy się od nich uczyć beztroski, tymczasem dzisiejsze młode pokolenie „smuta”. Być może ma to związek z mierną jakością kontaktów opartych w głównej mierze na krótkich „OK” w SMS-ach – mówiła Halina Dec w trakcie spotkania w bibliotece.

stoisko

Wystawę prac podopiecznych Stowarzyszenia PERSONA można oglądać w Galerii Gawra przy ul. Kasprowicza 12 w godzinach otwarcia biblioteki. Serdecznie zapraszamy!

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu