książka

[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Na marginesie bibliografii

OKŁADKAWażne rocznice i wydarzenia skupiają wokół siebie działania mające na celu ich przybliżenie. Podobnie jest i ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Książnica Beskidzka Dział Informacyjno-Bibliograficzny przygotowuje zestawienie bibliograficzne związane z tym, jakże ważnym, faktem historycznym.

W prace nad tą bibliografią włączyliśmy się również my, czyli Dział Zbiorów Specjalnych, w zakresie posiadanych przez nas zasobów, czyli przedwojennej prasy oraz książek wydanych przed 1945 rokiem. Tworząc nasz fragment bibliografii, doszliśmy do wniosku, że byłoby dobrze opowiedzieć chociaż o trzech, ciekawych i ważnych pozycjach.

okładka

„Rocznice. Wypisy do obchodów rocznic narodowych” w opracowaniu Antoniego Wieczorkiewicza i Edmunda Oppmana, a wydane w Warszawie w 1934 roku przez Instytut Propagandy Państwowo-Twórczej to pozycja, która daje nam pojęcie jakie rocznice były uważane za ważne oraz w jakim duchu, w jaki sposób proponowano je obchodzić. I tak, sugerowano obchodzenie imienin prezydenta, upamiętnienie postaci Stefana Batorego czy wybuch powstania styczniowego. Ciekawy jest również dobór autorów tekstów – część z tych nazwisk nic nam już dziś nie mówi, np. Tadeusz Hiż, a niektóre wytrzymały próbę czasu i weszły do pamięci zbiorowej np. Leopold Staff.

tytuł

„Dwudziestolecie komunikacji w Polsce Odrodzonej” to bogato ilustrowane, ekskluzywne wydanie rocznicowe, które ukazało się w Krakowie w 1939 roku wydane przez Koncern Prasowy „Ilustrowany Kuryer Codzienny”. Pozycja ta ukazuje stan ówczesny, czyli na rok 1939, ale omawia również sytuację zastaną w roku 1918 i wysiłki organizacyjne podjęte nad scaleniem trzech różnych systemów w jeden spójny system komunikacyjny, obejmujący całość nowo powstałego państwa.

książka

„Dziesięciolecie Polski Odrodzonej. Księga pamiątkowa 1918-1928” to monumentalna praca wydana połączonymi siłami: „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”, „Światowida” oraz „Na szerokim Świecie” w roku 1928. Dzieło stojące na bardzo wysokim poziomie edytorskim omawia wszystkie dziedziny życia, od spraw ustrojowych, poprzez gospodarkę, po naukę i sztukę, wykorzystując bogaty materiał zdjęciowy oraz zamieszczając teksty profesjonalistów, a także osób zasłużonych i znanych, powstałe często z myślą o tej właśnie publikacji. Jest to istna kopalnia wiedzy o sytuacji w 1918 roku, w momencie powstawania państwa.

Mam nadzieję, iż te kilka zdań zachęci Państwa do wykorzystania powstałej bibliografii oraz do zapoznania się z pozycjami, które Państwa zaciekawią.

Nadesłała: Urszula Szabla, Książnica Beskidzka, Dział Zbiorów specjalnych