dyrektor

[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Hrabal. Jaki był naprawdę?

dyrektor24 października w Bibliotece przy ul. Kasprowicza 12 odbyła się konferencja „Hrabal. Jaki był naprawdę?” w ramach projektu realizowanego wspólnie z Biblioteką w Karwinie „…ja chcę go takim widzieć” – Hrabal 2017. W trakcie konferencji głos zabrali: Tomás Mazal – czeski publicysta, przyjaciel i sekretarz Hrabala, autor takich publikacji jak „Spisowatel Bohumil Hrabal” i „Praga z Hrabalem”, Joanna Maksym-Benczew – wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu, tłumacz literatury czeskiej,   dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury i Jakub Pacześniak – poeta i tłumacz języka czeskiego (m.in. „Auteczko” B. Hrabala i „Praga z Hrabalem” T. Mazala), pracownik Instytutu Książki w Krakowie.

Każdy z prelegentów w trakcie swojego wystąpienia starał się odpowiedzieć na tytułowe pytanie konferencji czyli Hrabal. Jaki był naprawdę?

referatTomás Mazal przedstawił referat pt. O środkowoeuropejskości Bohumila Hrabala (w poszukiwaniu własnej tożsamości. Przeplatając swoje wystąpienie licznymi anegdotami z życia Hrabala, podkreślał, że pisarz traktował swoje pisanie jako obronę przeciwko nudzie i leczenie z melancholii. Czytelnicy Hrabala nigdy nie mieli dostępu do jego dzieł, wtedy gdy zostało ono napisane, gdyż okres jego wydania nie pokrywał się okresem napisania. Na spotkaniach autorskich Hrabal pytany o aktualnie wydaną książkę odpowiadał często „nie pamiętam, napisałem to tak dawno…”

Z kolei dr Joanna Maksym-Benczew opowiedziała zebranym O kotach i innych zwierzętach w twórczości Bohumila Hrabala zwracając uwagę na Jego wielką miłość do kotów i przytaczając cytat z opowieści o pisarzu autorstwa Moniki Zgustowej „Z kotami nawiązywał przyjaźnie prościej niż z ludźmi, dotarcie do kociej duszy i pozyskanie jej sobie było dla niego łatwe. Przyjaźń z kotami była mu tym, czym kontakt z ludźmi, a w pewnym stopniu czymś więcej”.

referat

Konferencję zakończyła prezentacja Jakuba Pacześniaka zatytułowana  Hrabal przyłapany: intymność czy amoralność?, w której autor na przykładach fragmentów powieści i adaptacji filmowych książek Hrabala rozpatrywał jego podejście do erotyzmu, jako afirmacji życia w trzech obszarach – zgodnie z rozróżnieniem, jakiego dokonał Georges Bataille – erotyzm ciała, erotyzm serca, erotyzm sacrum. Zdaniem Pacześniaka Hrabal jest twórcą, w którego pisarstwie (zwłaszcza pisarstwie dojrzałym) dostrzegalna jest fascynacja ciałem. Forma doznań metafizycznych jest oczywiście ważna ale prowadzą do niej doświadczenia ciała, zmysłów. Ciało jest konieczne do (pełnego) życia, bez ciała nie ma podróży ducha.

pacześniak

W konferencji udział wzięli czytelnicy obu bibliotek oraz studenci bohemistyki PWSZ w Raciborzu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy Granice”.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu