[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

Literackie pomiary

MIARKADzieci bardzo lubią się mierzyć. Gdy na przykład w przychodni lub przedszkolu gdzieś na ścianie jest zamontowana miarka wzrostu, wiele dzieci i rodziców chętnie do niej podchodzi. Maluch staje przy miarce, a rodzic dłonią zaznacza wzrost dziecka.

Bibliotekarze dobrze wiedzą, że dzieci w podobnym wieku lubią podobne lektury. Pewne tematy, konkretni autorzy, są charakterystyczni dla maluchów, średniaków, starszaków czy dzieci w wieku szkolnym. Często na okładkach książek znajdujemy rekomendowany wiek dziecka, również Złota Lista książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” do czytania dzieciom zawiera wskazówki dotyczące lektur adekwatnych do wieku (http://calapolskaczytadzieciom.pl/ckfinder_pliki/files/zlota_lista/Z%C5%82ota%20Lista%20%2B%20lista%20dla%20rodzic%C3%B3w%20%20-%20listopad.pdf ).

I chociaż wiadomo,   że rozwój małego czytelnika i dobór lektur jest sprawą indywidualną, można tu jednak poczynić pewne uogólnienia.

zajęcia

Gliwickim bibliotekarzom przyszedł do głowy pomysł, aby połączyć miarkę wzrostu z rekomendacjami książek dla dzieci. Cztery lata temu powstała koncepcja „Literackiej miarki wzrostu”, a w tym roku, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, była możliwa jej realizacja. Przygotowanie miarki poprzedziła nie tylko analiza siatek centylowych wzrostu dziewcząt i chłopców, ale także spotkania dzieci, bibliotekarzy i rodziców, podczas których wszyscy mogli proponować książki, które ich zdaniem powinny się znaleźć na miarce. Pomocna okazała się również wspomniana Złota Lista. Ostatecznie na miarkę trafiło ponad 170 tytułów książek dla dzieci… od 60 do 150 centymetrów wzrostu. Zaprojektowanie miarki zawierającej tak dużo treści nie było łatwym zadaniem. Musiała być ona czytelna, w kolorystyce przyjaznej dla dziecka, zachęcająca do zmierzenia się. Zadania tego podjął się Ryszard Latusek. Dla każdej grupy tytułów powstała ilustracja nawiązująca do treści, a na mierzące się dziecko spogląda spod palmy sympatyczna małpka.

Literackie Miarki Wzrostu trafiły do oddziałów dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, do wszystkich przedszkoli i niektórych szkół, żłobków, a także miejsc użyteczności publicznej. We wrześniu bibliotekarze udali się na zebrania z rodzicami do wszystkich miejskich przedszkoli. Opowiadali o projekcie, a także przekazywali rodzicom specjalnie przygotowaną broszurę „Rady dla tych, którzy chcą wychować małych czytelników” . W filiach MBP przez całą jesień odbywały się zajęcia, podczas których głośne czytanie rekomendowanych na miarce książek było wstępem do zajęć manualnych, zabaw muzycznych i ruchowych.

spotkanie

Miarka i poradnik są dostępne na stronie http://miarka.biblioteka.gliwice.pl/ . Zostały one opublikowane na licencji CC BY 3.0 PL.

logosProjekt „Książki na miarę – literacka miarka wzrostu” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.