[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W BRUDZOWICACH

Dzieje się w bibliotece, czyli aktywna działalność Filii bibliotecznej w Brudzowicach

spotkaniePoczątek nowego roku to dobry czas na podsumowanie działalności filii bibliotecznej w Brudzowicach w 2017 roku.  Miało tu miejsce kilka interesujących wydarzeń. Lekcje biblioteczne, biblioferie, bibliowakacje, wystawy, konkursy to tylko niektóre formy aktywności placówki. Dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Brudzowicach chętnie brały udział w zajęciach, a efektem ich pracy były piękne prace plastyczne oraz literackie.

Na początku roku na lekcjach bibliotecznych dzieci z klasy „0” oraz „IV” poznały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu na podstawie książki Zofii Staniszewskiej „Dzieci w sieci dobrych manier”. Uczestnicy zajęć stworzyli plakat pod hasłem „Wybierz właściwą stronę Internetu” z podziałem na stronę aniołków i diabełków. Hasło kolejnych zajęć brzmiało: „Czy ktoś naprawdę lubi warzywa?”. Na zajęciach wykorzystaliśmy pomoce naukowe w postaci maskotek – warzyw. Uczestnicy chętnie odpowiadali na pytania dotyczące ulubionych owoców i warzyw  oraz ich wpływu na nasze zdrowie.

Podjęliśmy również temat segregacji śmieci przyporządkowując odpady do poszczególnych pojemników. Z papierowych śmieci stworzyliśmy długą dżdżownicę, która objęła swoim rozmiarem wszystkie dzieci.  Trolle stały się inspiracją do kolejnej lekcji na temat „Tolerancja – inny nie znaczy gorszy”.  Uczniowie na podstawie opowiadania Anny Wachowiak „Troll Filutek” przekonały się jak czasami łatwo kogoś skrzywdzić patrząc tylko na kogoś przez pryzmat jego wyglądu.

Świętowaliśmy ponadto Światowy Dzień Żółwia z żółwiem Franklinem. Omawialiśmy w jakich częściach świata i w jakich warunkach żyją te interesujące zwierzęta. Z kolei Nela mała podróżniczka przybliżyła nam życie tygrysów. Przeczytaliśmy jej niesamowitą przygodę z tymi zwinnymi zwierzakami oraz wykonaliśmy tygrysią maskę.

W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych w klasach „0” oraz  „I”  miały miejsce lekcje  Książka nas łączy na podstawie opowiadania Agnieszki Stelmaszyk „Zbawcy książek”. Uczniowie chętnie rozwiązywali zagadki edukacyjne, tworzyli zakładki oraz odgadywali tytuły popularnych książek.

zajęcia

Październik miesiącem dobroci dla zwierząt to kolejny temat, który został przybliżony uczniom podczas zajęć edukacyjnych poruszających problematykę traktowania zwierząt. W czasie tej lekcji miał miejsce teatrzyk papierowy Kamishibai pod nazwą „Szukając Marudka”,  autorstwa Kumiko Yamamoto, który ukazywał historię zagubionego pieska. Zadaniem dzieci było dokończenie historii, a następnie sprawdzenie rzeczywistego rozwiązania historii. Na zakończenie zajęć stworzyliśmy pieski przy użyciu kolorowych włóczek.

Natomiast uczniowie klasy „VI” wzięli udział w lekcji dotyczącej powieści J.R.R. Tolkiena „Władca Pierścieni” jako przykład literatury fantasy. Uczniowie poznali gatunki fantastyki z podziałem na science-fiction, fantasy oraz horrory. Wykonali szereg ćwiczeń pracując na fragmencie tekstu „Władcy Pierścieni” i  przedstawiając w grupach jakie są cechy charakterystyczne gatunku fantasy. Obchody „Dnia Jeża”, które miały miejsce w klasie „0” ukazały warunki w jakich żyją te zwierzęta. Uczniowie stworzyli prace plastyczne – jeże z kolorowych liści.

W czasie ferii zimowych uczniowie chętnie wzięli udział w zajęciach „W krainie lodu”, natomiast w czasie wakacji powstało wiele ciekawych prac z „Akademią Pana Kleksa”. Wszystkim lekcjom i spotkaniom towarzyszyły wystawki, konkursy oraz prezentacje tematyczne. Można było obejrzeć również gazetki okolicznościowe. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki i korzystania z jej bogatego księgozbioru.

Opracowała: Paulina Peterek, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu, Filia biblioteczna w Brudzowicach

Biblioteka wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju

cele innowacyjność woda edukacja