[Zapowiedź] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Zaproszenie na spotkanie podróżnicze „Ostatnia w koronie. Z archiwum Jerzego Kukuczki”

spotkanieNajbliższe spotkanie podróżnicze w Bibliotece Śląskiej odbędzie się 13 lutego 2018 r. o godz. 17.00. Tematem będzie książka „Ostatnia w koronie. Shisha Pangma ’87 z archiwum Jerzego Kukuczki”. Uczestnicy będą mieć także możliwość obejrzenia filmu Wojciecha Kukuczki pt. „Lhotse – zagrywka pokerowa”.

W spotkaniu udział wezmą Katarzyna Zioło – redaktor książki, Wojciech Kukuczka – prezes Fundacji Wielki Człowiek oraz  Katarzyna Irzeńska – dziennikarka i podróżniczka.

fragmentu „Przedmowy” do książki autorstwa Cecylii Kukuczki:

„Wydawało się, że był dumny ze swoich osiągnięć i bardzo szczęśliwy. Jego misja się powiodła. Osiem lat morderczej pracy nie poszło na marne. Osiągnął swój cel, o którym marzył przez wiele lat. 18 września 1987 r. stanął na ostatnim z najwyższych szczytów świata – Shisha Pangma. (…)
W góry wyruszał, bo czuł tam smak wolności, była to dla niego niekończąca się pasja i wielka przygoda. Determinacja, wizja pokonywania wszelkich trudności i przezwyciężania samego siebie. Nie lubił dzielić się swoimi przeżyciami w górach i podejrzewam, że zabrał ze sobą wiele tajemnic, o których nigdy nie opowiedział.
Ucieszyłam się, gdy stanął na ostatnim, czternastym ośmiotysięczniku, pomyślałam – może to już koniec jego wędrówki? Myliłam się, Jerzy stawiał sobie dalej coraz trudniejsze cele. Kontynuował swoją pasję. Nigdy nie zdążył odciąć kuponów od swojej sławy. Zginął 24 października 1989 r. podczas ataku na południową ścianę Lhotse”.

Spotkanie współorganizowane ze Śląskim Stowarzyszeniem Podróżniczym „Garuda”.

Nadesłała: Biblioteka Śląska