[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

PAPIEROWE FERIE W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

spotkanieNa tegoroczne ferie Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu tradycyjnie przygotowała ciekawą ofertę spędzenia wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Była ona urozmaicona, dostosowana do wieku, zainteresowań i potrzeb dzieci. Odbyło się 6 warsztatów plastyczno-ruchowych pod hasłem „Papierowe Ferie”. Ich uczestnicy, a było ich jak zwykle sporo bo frekwencja na zajęciach dochodziła do 30 osób, wykazywali się kreatywnością i talentami tworząc niezapomniane prace plastyczne.

W zajęciach wzięło udział 41 uczestników, a łączna frekwencja we wszystkich feryjnych spotkaniach, które odbyły się w bibliotece, wyniosła 222 odwiedzin. Warsztaty wypełniły zajęcia plastyczne, głośne czytania i zabawy ruchowe służące wzajemnej integracji. Dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat zimy, zwierząt polarnych i zwyczajów Eskimosów.

W czasie spotkań powstało duże, papierowe igloo i jego mieszkańcy Eskimosi (do stworzenia, których posłużyły m.in. papierowe foremki). Dzieci wykorzystując jako podstawowy materiał plastyczny papier stosowały m.in. takie techniki jak origami, wycinanki, wyklejanki, składanki. Powstały stojące bałwanki, sowy, renifery, czarownice, pingwiny. Papierowe talerze dzieci zastosowały do zrobienia pingwinów i misiów polarnych. Papier nutowy posłużył im do wykonania zimowych bałwankowych kompozycji. Technikę origami dzieci wykorzystały przygotowując walentynkowe biedronki i serca. Szczególną kreatywnością uczestnicy wykazali się tworząc przestrzenne, przepiękne krainy lodu ze zwierzętami polarnymi, igloo, Eskimosami i psimi zaprzęgami.

spotkanie

Podczas biblioferii nie zabrakło też drużynowych zabaw ruchowych i edukacyjnych. Były takie gry jak:  „5 sekund”, „Władca kolorów”, kalambury czy zabawa w  chowanego i berka.

Oprócz zajęć plastycznych w bibliotece odbyły się cztery warsztaty w ramach „Bajkoterapii dla przedszkolaków”, których uczestnikami były dzieci z Przedszkola Publicznego i Przedszkola Niepublicznego „Akademia Przedszkolaka”  w Siewierzu. Poprowadziły je psycholog Małgorzata Szymiec i pedagog Aneta Frączek z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Będzinie z siedzibą w Siewierzu. Bohaterem warsztatów był Kubuś Puchatek i jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu. Podczas zajęć dzieci wysłuchały czytanych opowieści o Kubusiu Puchatku, bawiły się z wykorzystaniem chusty animacyjnej i wykonywały prace plastyczne, których bohaterem był sławny miś.

Twórczo i ciekawie spędzony przez dzieci czas w bibliotece zakończyło spotkanie z podleśniczym w leśnictwie  Kuźnica, Piotrem Balińskim. Uczestnicy wysłuchali bardzo interesującej pogadanki, dzięki której dowiedzieli się na czym polega praca leśniczego, poznali różne ciekawe przyrządy przydatne w codziennej pracy leśnika jak m.in. średnicomierz, rejestrator, numerator. Pogłębiły swoją wiedzę na temat gatunków drzew, ptaków, zwierząt zamieszkujących siewierskie lasy.  Dowiedziały się, jak należy dbać o zwierzęta w czasie zimy oraz rozpoznawały tropy zwierząt leśnych.

Na zakończenie uczestnicy „Papierowych Ferii” otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodkie upominki  a od pana leśniczego interesujące książki, kredki i tatuaże.

Z dziecięcych prac plastycznych wykonanych podczas ferii w bibliotece powstała barwna i ciekawa wystawa.

Nadesłała: Jolanta Jakubczyk, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu

Biblioteka wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju

cele ląd klimat