[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY ŁAZY

O FERIACH W BIBLIOTEKACH…

FERIEDwa tygodnie odpoczynku od szkolnych obowiązków to dla dzieci i młodzieży czas na wyjazdy i wyprawy, spotkania z kolegami, rozwijanie pasji i zainteresowań. To także moment, w którym mogą skorzystać z propozycji spędzenia wolnego czasu w różnego rodzaju instytucjach, wśród których znalazły się także Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach oraz 6 filii bibliotecznych.

W Łazach ferie rozpoczęto zajęciami „Z bezpieczeństwem za pan brat”. Kolejne dni przynosiły ze sobą odmienne atrakcje i wyzwania dla młodych czytelników. 30 stycznia fani dużego ekranu wzięli udział w seansie „Kina w Bibliotece”, natomiast drugi tydzień ferii rozpoczął się „Historią z @ w tle”, podczas którego w bibliotece toczyły się drużynowe zmagania o tytuł wirtualnych znawców gminy.

ferie
6 lutego w progach Czytelni zawitała tajemnicza babcia Agata, która z pasją i zaangażowaniem przekazała dzieciom i młodzieży tajniki wyszywania i szydełkowania, wywołując w nich ogromną chęć na zabawy z igłą i nitką. Równolegle w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Łazach i w Niepublicznym Przedszkolu „Biedroneczki” w Łazach odbywały się „Zimowe opowieści” – głośne czytania bajek o wróżce Amelce i jej asystencie … . Najmłodszym czytała m.in. uczennica klasy VII Magdalena Czerwińska. Ostatni dzień ferii upłynął pod znakiem plastycznej sportowej rywalizacji, gdyż tematem dnia były sporty zimowe.

Dwa tygodnie ferii były również udziałem filii bibliotecznych.
W Filii nr 1 w Niegowonicach młodzi czytelnicy czytali baśnie Andersena i pielęgnowali tradycję planszowych potyczek. Przy okazji rozmów o bezpieczeństwie nie omieszkali zrobić całego zestawu znaków drogowych. Nie zapomnieli o pracach plastycznych: powstawały karnawałowe maski, bałwanki, a na biurku bibliotekarza rósł stos kolorowanek.

ferie
W Filii nr 2 w Wysokiej uczestnicy zajęć pielęgnowali tradycję i jak co roku zorganizowali biblioteczny turniej szachowy. Tworzyli też maski karnawałowe i rywalizowali o tytuł „Mistrza gier planszowych”.

gry
W Filii nr 3 w Chruszczobrodzie dzieci i młodzież pracowały nad… plastycznymi eksperymentami proponowanymi przez bibliotekarza. Uczestnicy zajęć barwili papier, robili masę porcelanową i produkowali rosnące farby, dzięki którym mogli tworzyć „wybuchowe” rysunki. Pracowali także nad witrażami, wytężali umysł w Dniu Łamigłówki i rozmawiali o bezpiecznym Internecie.

Filia nr 4 w Grabowej stała się strefą labiryntów i zagadek. Najmłodsi wzięli tu udział w Międzynarodowym Dniu Przytulania: kolorowali wizerunki misiów i rozmawiali o pluszakach.

W Filii nr 5 w Rokitnie Szlacheckim odbyło się czytanie dla przedszkolaków.
W jakim mieście żył legendarny smok? Dlaczego wyginęły dinozaury? Czym zajmuje się paleontolog?

Na te i inne pytania mogli znaleźć odpowiedzi w książkach uczestnicy warsztatów organizowanych w trakcie ferii w Filii nr 6 w Ciągowicach. Przedszkolaki  wykonywały na nich ekoDinozaury i tworzyli czarodziejskie smocze opowieści.

rysunek

Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe projektu  „Ferii w Bibliotece” oraz wszystkim, którzy brali udział w zajęciach proponowanych przez Bibliotekę za wspólnie spędzony czas.

Nadesłała: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach

Biblioteka wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju

cele  miasto pokój