[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia. Spotkanie autorskie z Krzesimirem Dębskim

spotkanie15 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbyło się spotkanie z Krzesimirem Dębskim – kompozytorem, skrzypkiem jazzowym, dyrygentem, aranżerem i producentem muzycznym, który od wielu lat zaangażowany jest w popularyzację wiedzy na temat historii i wzajemnych relacji polsko-ukraińskich. Impulsem do zorganizowania wydarzenia była  publikacja naszego gościa, zatytułowana „Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia”, powstała w znacznej mierze w oparciu o monografię napisaną przez Włodzimierza Dębskiego (ojca Krzesimira) i zebrane przez niego świadectwa mordów dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów w 1943 r.

Podczas spotkania autor przedstawił zarys dziejów oraz najważniejsze postaci, które odegrały kluczową rolę w historii obu krajów.

spotkanie

„Jestem ostatnim strażnikiem pamięci wołyńskiej historii mojej rodziny. Moje dzieci interesują się nią, ale to już pokolenie niedotknięte tym piętnem. Dla nich to ważna historia, ale nie jest to część ich życia.” /K. Dębski/

cele   pokój