[Relacja] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SUSZCU

10. Noc z Andersenem w Suszcu

nocJubileuszowa Noc w Suszcu była naprawdę andersenowska i przede wszystkim wśród książek, po prostu biblioteczna.

Ten szczególny wieczór rozpoczęli aktorzy krakowskiego Profilaktyczno-Edukacyjnego Teatru dla Dzieci i Młodzieży „Moralitet”. Spektakl „Wielkie hece w bibliotece” oprócz zwrócenia uwagi na tolerancję i akceptację odmienności innych, promował także dbałość o książki (temat bliski nie tylko bibliotekarzom).

widownia

widownia

Jak przystało na uczestnictwo w międzynarodowej imprezie, 50. uczestników przywitano w kilku językach. W klimat andersenowski wprowadzono dzieci posiłkując się prezentacją o Hansie Christianie Andersenie, a przy okazji przypominając o zbliżającym się Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci.

pocztówki

Już po raz czwarty zaproszono do naszej gminy Wiolettę Piasecką, autorką książek dla dzieci. Już do południa odwiedziła przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mizerowie, a wieczorem w Suszcu opowiedziała (w ciemnościach!) o tajemnicach i sekretach życia duńskiego baśniopisarza. Przygotowała też quiz  z dobrymi wróżbami i odpowiadała na wszystkie dziwne pytania w trakcie „Wywiadu z pisarką”. Jej serdeczność i otwartość zaowocowała wcześniej ogromnym skupieniem słuchaczy, a później koniecznością wykonania wspólnego selfi i potrzebą pozyskania autografu.

gość

Przyszedł też czas na prezentację dot. recyklingu książek, a dzieci samodzielnie nadały drugie życie starym książkom. Tworzyły kotki, pieski, myszki, jeże, króliczki, słonie i bardzo praktyczne terminarze.

recy

 

Do nich załączono prace z origami – zakładki do książek, pocztówki z Muzeum Historii Polski, pamiątkowe karty (nadesłane z Czech) i zabrano się za składanie podpisów na widokówkach.

origami

Zabrakło czasu na prezentację i zagadki dot. ilustracji książkowych oraz wypróbowania najnowszych gier planszowych zakupionych dla uczestników zajęć Koła Miłośników Gier Planszowych. Jednak wyświetlono migawki fotograficzne z poprzednich Nocy oraz przeczytano baśń Andersena „Dzikie łabędzie” oraz czeską bajkę „Król Duch”. Przy audiobooku „Calineczka” i piosenkach Ireny Santor „Baśnie Andersena” dzieci zaczęły zasypiać. Ostatnie zasnęło o 5,15, a pierwsze wstało o 5,45.

W Bibliotece, tak jak w spektaklu teatralnym, działy się dziwne rzeczy. Brykano, uczono się, bawiono i spano na podłodze. Było spokojnie, bezpiecznie – dzieci były ubezpieczone i pod opieką pielęgniarską Marii Piasek. Dziękujemy za pomoc wolontariuszkom – Justynie Brdęk i Anicie Kurzac oraz Panu Sołtysowi Suszca za eleganckie pożegnanie dzieci w sobotni poranek.

pożegnanie

Dzieci, które potrafią oprzeć się senności, już zapraszamy na kolejną czerwcową „Noc Bibliotek”.

Nadesłali: Bibliotekarze GBP w Suszcu