[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Cały Racibórz czyta… „Jeżycjadę”

konkursZakończyła się II edycja Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz zainicjowanego przez Wydawnictwo Akapit Press, pod patronatem Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”. W akcję włączyły się filie raciborskiej biblioteki.

„Jeżycjadę” można czytać wszędzie – w domu, w szkole, w parku, w pociągu – i zawsze – wciąż od nowa, choć niekoniecznie od początku. Przyjaźń z Borejkami można rozpocząć od dowolnego z 22 tomów a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki. A jak czytano w Raciborzu?

biblio

Pierwszego dnia wiosny Filia Publiczno-Szkolna nr 5 na Płoni zaroiła się od Borejków oraz innych postaci z książek Małgorzaty Musierowicz. Siedmioro uczniów klasy szóstej zaprezentowało swoim kolegom i koleżankom z klas IV-VII fragmenty „Jeżycjady”. Najwięcej radości wśród kolegów wywołały opowieści z pierwszych tomów m.in. o malującym pisanki Bobku („Szósta klepka”), który w swej fantazji ozdobił je… bakteriami czy zakochanym Maćku z „Opium w rosole”.

spotkanie

4 kwietnia czytano z kolei w Markowicach. Biblioteka zapełniła się po brzegi uczniami klasy V,VI i VII a w role lektorów wcieliły się stażystki i nauczyciele przedszkola i szkoły podstawowej. Po czytelniczym maratonie uczniowie udali się do sali gimnastycznej, gdzie w trzyosobowych drużynach wykonywali plakaty do wysłuchanych fragmentów „Jeżycjady”. Cztery najładniejsze prace zostały nagrodzone i wyeksponowane w holu głównym przed salą biblioteczną.

spotkanie

To nie koniec czytania „Jeżycjady” w Raciborzu! W dniach 23-27 kwietnia w akcję włączyły się filie w Studziennej i w Ocicach.

spotkanie

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu