[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Wystawa „Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży z lat 50-80 XX w.”

spotkanieW Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zawierciu jest wystawa przygotowana przez Muzeum Drukarstwa w Warszawie przybliża styl, urodę, indywidualność polskiej ilustracji książkowej począwszy od lat pięćdziesiątych do lat osiemdziesiątych XX wieku. W tym okresie polska sztuka stała jedną z czołowych na świecie. Graficy polscy zdobywali najwyższe nagrody na konkursach i wystawach światowych. Wykształciło się pojęcie polskiej szkoły ilustracji tak jak powstała polska szkoła plakatu.

Ekspozycja prezentuje wybitne postacie grafików, którzy tworzyli polską książkę, twórców znanej na całym świecie Polskiej Szkoły Ilustracji, wśród nich takich artystów jak: Antoni Uniechowski, Jan Marcin Szancer, Antoni Boratyński, Gabriel Rechowicz, Zbigniew Rychlicki, Olga Siemaszko, Janusz Grabiański, Janusz Stanny, Stasys Eidrigevicius i wielu innych.

spotkanie

Zwrócono również uwagę widza na samo projektowanie książki – rozwiązania graficzne i typograficzne, na elementy książki które budują i określają jej styl i charakter, okładki, wyklejki, strony tytułowe, ilustracje całostronicowe, śródtekstowe.

Wystaw dostępna do 30 czerwca w Pałacyku Szymańskiego. Serdecznie zapraszamy

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu