[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Relacja z II Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz

KOLAŻKsiążnica Beskidzka w Bielsku-Białej aktywnie włączyła się w II Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady® Małgorzaty Musierowicz, które trwało od 12 marca do 30 kwietnia 2018 roku. Biblioteka skupiła się przede wszystkim na promocji znanej i lubianej serii. W tym  celu, przez prawie dwa miesiące we wszystkich filiach, zorganizowano wystawy książek Jeżycjady.  Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród starszego pokolenia, które z radością przypomniało sobie perypetie bohaterów oraz młodzieży – ci z kolei dopiero poznawali tę niezwykłą i pełną ciepła sagę Musierowicz.

Ponadto:

– Dział Udostępniania Zbiorów dla Dzieci w Książnicy Beskidzkiej, przygotował drzewo genealogiczne rodziny Borejków. Na schodach prowadzących do Działu zostały naklejone wszystkie tytuły składające się na serie, a także przygotowano ulotki ze śmiesznymi fragmentami.

23 marca i 27 kwietnia odbył się Dyskusyjny Klub Książki im. Wolumina Czytalskiego, który na prośbę klubowiczów w całości poświęcony został Jeżycjadzie. Przeczytane zostały najzabawniejsze i najciekawsze fragmenty z : Szóstej klepki, Kłamczuchy, Żaby, Czarnej polewki, Sprężyny, McDusi, Wnuczki do orzechów, Feblika i jakże długo oczekiwanej – Ciotki Zgryzotki.

– Filia na Złotych Łanach przeprowadziła cykliczne zajęcia z Kłamczuchą.  W spotkaniach uczestniczyły dzieci z pobliskich szkół podstawowych. Oprócz klasycznej krzyżówki oraz burzy mózgów, wykorzystano nietypową formę teatrzyku kamishibai, by uczniowie mogli stworzyć  alternatywną historię Anieli Kowalik.  Uczestnicy zajęć wykazując się kreatywnością na nowo opowiedzieli losy bohaterów Jeżycjady.

– W filii Integracyjnej zajęcia, gdzie bohaterami była rodzina Borejków odbyły się 5 i 19 kwietnia dla uczniów SP nr 9. Z kolei 12 kwietnia zorganizowano warsztaty na których, poza czytaniem, zrobiono  wyklejankę do galerii z portretami bohaterek Jeżycjady.

– W oddziale na os. Wojska Polskiego, z okazji 8 marca, zaproponowano czytelniczkom zabawę – wybranie symbolicznego tulipana z ukrytym w łodydze fragmentem z Jeżycjady, dotyczącym płci pięknej.  W dwa dni później panowie mogli wylosować ukryty w papierowej krawatce tekst, o męskich bohaterach cyklu. Bibliotekarze próbowali również obudzić zainteresowanie twórczością autorki u dzieci i młodzieży,  poprzez głośne czytanie zabawnych fragmentów wychowankom  Świetlicy Środowiskowej „Nad Stawami”.

– W filii Lipnik odbyły się zajęcia, na których uczniowie z klas V i VI SP nr 13 dzielili się wrażeniami, które towarzyszyły im podczas czytania  Jeżycjady. Dzieci przygotowały fragmenty z książek, które im się najbardziej podobały. Najczęściej cytowane były fragmenty z Kłamczuchy.

FOTY

foty

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej