[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Klub Filmowy – uczta dla oka, ucha i duszy

SEANS27 kwietnia w Klubie Filmowym Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu zaprezentowano komediodramat z 2014 roku w reżyserii Wesa Andersona pt. Grand Budapest Hotel. Przed seansem zebrani zapoznali się z genezą filmu, jakie otrzymał nagrody, ciekawostkami dotyczącymi miejsc, gdzie kręcono poszczególne sceny, obsady i wykorzystywanych rekwizytów.

Historia filmowa rozpoczyna się współcześnie w fikcyjnej Żubrowce, wzorowanej na Monarchii Austro-Węgierskiej. Tytułowy Grand Budapest Hotel to kompleks sanatoryjno-hotelowy, dawniej cieszył się dużą popularnością wśród sławnych i bogatych.

Spotkanie pisarza wywołuje wspomnienia w tajemniczym właścicielu hotelu i cofamy się do czasów przedwojennych. Akcja filmu skupia się na Gustavie H., wyperfumowanym najdroższymi perfumami konsjerżu z nieskazitelnymi manierami oraz boyu hotelowym Zero, jego protegowanym. Wpadają oni w kłopoty, gdy jedna z podstarzałych kochanek Gustave’a umiera i ujawniony zostaje jej testamentu. W tle wybucha wojna, a główni bohaterowie dodatkowo narażeni są na bezwzględne harpie żądne majątku.

Film odniósł duże wrażenie na zebranych. Wspaniałe dekoracje, kolory, kostiumy, muzyka i niewątpliwie perfekcyjna gra aktorska wywoływały ataki śmiechu.