[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOSNOWCU

Działalność architektów włoskiego pochodzenia na terenie Zagłębia Dąbrowskiego” – Prelekcja Grzegorza Onyszki

Dział zbiorów regionalnych ZAGŁĘBIANA serdecznie zaprasza w czwartek 5 lipca 2018 o godz. 18.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 na prelekcję Grzegorza Onyszki „Działalność architektów włoskiego pochodzenia na terenie Zagłębia Dąbrowskiego” połączoną z promocją książki. Spotkanie będzie niezwykłą podróżą w czasie przez Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Będzin, ale także mniej znane miejscowości Zagłębia Dąbrowskiego: Myszków, Żarki, Pilicę, Koziegłowy oraz Bydlin. Na prezentacji multimedialnej zostaną pokazane najciekawsze i często mniej znane budowle, które powstały dzięki działalności na tym terenie trzech znakomitych włoskich architektów: Andrei Dell’Aquy, Francesco Marii Lanciego oraz Henryka Marconiego.

Zaprezentowane zostaną także nieznane szerzej plany, litografie i projekty, m.in. stacji kolei warszawsko-wiedeńskiej w Granicy, czyli dzisiejszych Maczkach.

Grzegorz Onyszko – absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studiów podyplomowych muzeologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Historyk, muzealnik, regionalista, Instruktor Krajoznawstwa Regionu, przewodnik turystyczny po województwie śląskim i Jurze. Publikuje między innymi na łamach: „Nowego Zagłębia”, „Twojego Zagłębia”, „Dziennika Zachodniego” czy „Gazety Wyborczej”. W 2018 r. otrzymał stypendium Urzędu Miasta Sosnowca na realizację przedsięwzięcia „Dzieje hutnictwa na terenie Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego”.

Ważniejsze publikacje: 

Żydowskie życie społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturalne w Zagłębiu Dąbrowskim i na obszarach ościennych w latach 1877–1939 (w: Żydzi na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Historia. Kultura. Zagadnienia konserwatorskie, 2011)

Franciszek Maria Lanci. O mariażu neogotyckiej architektury z przemysłem (2012)

Śladami sosnowieckich Żydów cz. 1 („Krajoznawca Górnośląski”, 2012)

Chrzest bojowy legionistów–Zagłębiaków pod Krzywopłotami (w: Zagłębiowskie szkice monograficzne – Zagłębiowskie drogi do niepodległości, 2014)

Legioniści z Będzina (w: Legiony Polskie w Zagłębiu Dąbrowskim, 2014)

Architekci włoskiego pochodzenia z terenu Zagłębia Dąbrowskiego (2017)

Dzieje ewangelików w Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim (wspólnie z Pawłem Nalepą, 2017)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *