[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KATOWICACH

Mikołajkowa Noc Gier Planszowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach

2014_12_06 F30 PlanszówkiW nocy z 6 na 7 grudnia 2014 r. w Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach (ul. Rybnicka 30) odbyła się Mikołajkowa Noc Gier Planszowych. Imprezę zorganizowano we współpracy z Portal Games – wydawcą gier takich jak: Neuroshmia HEX, Tajemnicze Domostwo, czy Robinson Crusoe. Szczególną atrakcją wydarzenia był fakt, że uczestnicy wydarzenia mogli zagrać w najnowszą grę przygodową na rynku – Wiedźmin. Jej fabułę oparto na popularnej serii książek oraz gier komputerowych o tym samym tytule.

 


Pomysł na wspólne zorganizowanie nocy gier planszowych zrodził się, gdy Miejska Biblioteka Publiczna nawiązała współpracę z Portal Games – wiodącym wydawnictwem gier planszowych. Na wspólnym spotkaniu ustalono zarys imprezy i termin. Uzgodniono, że pracownicy Portal Games będą  obecni na wydarzeniu, aby tłumaczyć uczestnikom  zasady trudniejszych gier. Na miejsce imprezy wybrano Filię nr 30, która posiada największe zbiory literatury fantasy i s-f. Adres filii: Rybnicka 11 w Śródmieściu Katowic jest znany wielbicielom fantastyki, nie tylko ze względu na bogaty księgozbiór, ale również na długoletnią tradycję spotkań autorskich z pisarzami tego gatunku.
6 grudnia pierwsi goście zaczęli zajmować miejsca przy stolikach już o godzinie 18.00. Jak się miało później okazać, czytelnia biblioteczna zapełniła się miłośnikami gier planszowych w bardzo szybkim tempie. Po godzinie 20.00 pojawiły się problemy z brakiem miejsca dla wszystkich amatorów gier. Bibliotekarze zrobili wszystko co w ich mocy, aby każdy, kto tej nocy postanowił odwiedzić bibliotekę, miał gdzie usiąść.

2014_12_06 F30 Planszówki 1
Podczas Mikołajkowej Nocy Gier Planszowych można było zagrać w już niemal kultową grę – Neuroshima Hex, czy też nowy hit sprzedaży wydawnictwa Portal Games – Osadnicy: narodziny Imperium. Ponadto, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się Tajemnicze Domostwo, w którym jeden z graczy wciela się w postać ducha. Jego zadaniem jest sprawienie, aby pozostali gracze odgadli przedmioty, miejsca i osoby powiązane ze zbrodnią sprzed lat.
Dużą niespodzianką była możliwość zagrania w grę Wiedźmin, która kilka dni przed imprezą zadebiutowała na rynku. Gra ta została zaprojektowana w taki sposób, aby zarówno wieloletni fani Geralta, jak i gracze, dla których będzie to pierwszy z nim kontakt, poczuli niepowtarzalny klimat i zagłębili się w pasjonującą historię z uniwersum stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego. Rozgrywka dostarcza mocy wrażeń i trwa około trzech godzin. Jak można było przypuszczać, gra cieszyła się niezwykłym powodzeniem. Gracze bardzo chwalili tę pozycję.

2014_12_06 F30 Planszówki 2
Niedługo po północy najaktywniejsi gracze otrzymali nagrody, Dla pozostałych uczestników przewidziano książkowe upominki. Najwytrwalsi miłośnicy gier gościli w Bibliotece do 2.00 w nocy. Wielu wychodząc pytało, kiedy znowu Biblioteka zorganizuje podobną imprezę.
Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka impreza w naszej bibliotece. W przyszłości planujemy urządzać cyklicznie podobne spotkania. Być może uda się też rozszerzyć asortyment gier i nawiązać współpracę z innymi wydawcami. Nasze doświadczenia z 6 grudnia pokazują, że warto.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach