[Inspiracja] Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka

Bajkowóz w szpitalach dla dzieci

bajkowózFundacja Serdecznik z Poznania w ramach projektu „Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka” buduje, wyposaża i przekazuje nieodpłatnie szpitalom dziecięcym w całej Polsce  tzw. Bajkowozy,  czyli Wędrujące Szpitalne Biblioteki. Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywą.

Wędrujące Szpitalne Biblioteki mają kształt dwóch kolorowych kamieniczek wyposażonych w ponad sto starannie wyselekcjonowanych książek i szufladki wypełnione „magicznymi” przedmiotami .  Kamieniczki są mobilne (wyposażone w podstawy z kółkami) zaprojektowane  tak, aby bez problemu mogły poruszać się między szpitalnymi  łóżkami. Mogą obracać się wokół własnej osi, wyposażone zostały też w duże wyciągane szuflady, które można wykorzystać  do pracy bezpośrednio na łóżku chorych dzieci, miejscem na teatrzyk kukiełkowy  oraz  pulpity do pracy z otwartą książką. 

szpital

Same książki zostały starannie wybrane i wyselekcjonowane  w taki sposób, aby zadowoliły zarówno 3 latka jak i 100 latka. Jednak najważniejszym kryterium doboru stanowi treść i temat danej pozycji, która ma ułatwiać pedagogom szpitalnym pracę z dziećmi już po przeczytaniu wybranej lektury. W oparciu o treść danej książki pedagodzy realizują z dziećmi zajęcia i warsztaty podczas których w łatwy i ukryty w bajkowej konwencji  sposób omawiają z dziećmi najróżniejsze czasami trudne tematy związane np. z uczuciami, pobytem w szpitalu, problemami wieku dziecięcego.

szpital

Z każdego szpitala bądź jednostki leczniczej dla dzieci  zgłaszają się do nas minimum dwie osoby, które zostają  tzw.  opiekunami  Bajkowozu.  Osoby te (w większości są to pedagodzy szkół przyszpitalnych) odbywają jednodniowe szkolenie z kreatywnej pracy z książką. Podczas szkolenia uczą się jak realizować  zajęcia i korzystać z prostych dziecięcych książek do omawiania różnych często bardzo trudnych problemów związanych z chorobą, pobytem w szpitalu i różnych  dylematów wieku dziecięcego. Opiekunowie Bajkowozów dodatkowo otrzymują od nas skrypt zawierający kilkanaście scenariuszy zajęć i warsztatów z wybranymi  książkami.  W ciągu każdego roku organizujemy kolejne szkolenia dodatkowe dla już pracujących z Bajkowozami  osób z całej Polski.

Między innymi dzięki tym szkoleniom pozostajemy w stałym kontakcie z wszystkimi Opiekunami Bajkowozów i udało się nam stworzyć taką małą bajkowozową społeczność działającą na terenie całej Polski.

szpital

Bajkowozy sprawdzają się znakomicie, dzieci czekają na każdą wizytę i zajęcia z Bajkowozem. Z wielką chęcią wypożyczają książki mówiąc, że „książki z Bajkowozu są inne” Wypożyczenie takiej książki to coś innego, niezwykłego. Staje się czymś w rodzaju symbolu przynależności do tajemniczej bajkowej krainy.   Dlatego też wzrasta wypożyczanie książek (wiadomości ze szpitalnych oddziałów). Dzieci zapominają o rzeczywistości szpitalnej wkraczając do kolorowej niezwykłej krainy bajkowozowych książek.

Zapraszamy szpitale ośrodki rehabilitacyjne i inne jednostki zajmujące się leczeniem dzieci do zgłaszania się do Fundacji Serdecznik do całkowicie bezpłatnego udziału w projekcie „Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka”.

Nadesłała: Fundacja Serdecznik z Poznania