[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZABRZU

Kryminalne zagadki Śląska

 

plakatCzy w czasach dzieciństwa marzyliście by zostać detektywem? A może wasze dzieci marzą? Jeśli tak, jeśli chcesz choć przez chwilę poczuć się jak as wywiadu to zapraszamy na dzień pełen tajemnic i zagadek! W sobotę 25 sierpnia dzieci będą mogły nie tylko poznać książkowych detektywów, ale również wcielić się w ich role i wziąć udział w śledztwie.

Tropy,  zagadki,  szyfry  –  w  Parku  12  C  wszyscy  ciekawscy  zmierzą  się  z  zadaniami   i pytaniami, które pomogą rozwiązać detektywistyczną łamigłówkę  i  odkryć  Tajemnicę  Parku 12C !!! Podczas wydarzenia postaramy się w ciekawy sposób przedstawić literaturę kryminalną dla dzieci tak aby mogła być początkiem ich stałych i długoletnich kontaktów ze słowem pisanym.

Przygotowaliśmy szereg atrakcji, w trakcie jednego dnia będzie można bowiem nie tylko wziąć udział w grze terenowej w przestrzeni Parku 12C czy spotkaniach autorskich z pisarzami kryminałów dla dzieci – Renatą Piątkowską i Mikołajem Marcelą , ale także uczestniczyć w dwóch warsztatach – pierwsze przygotowane przez Komendę Miejską Policji w Zabrzu będą poświęcone pracy policjanta (m.in. daktyloskopii i rozpoznawaniu śladów), drugie przygotowane przez bibliotekarzy oparte będą na podstawie popularnej serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” szwedzkiego pisarza Martina Widmarka.

 

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYDARZENIA:

  • 10.00-17.00 – Gra terenowa Tajemnica Parku 12C – gra będzie rozgrywana indywidualnie w godzinach od 10.00 do 17.00 uczestnicy będą musieli rozwikłać szereg zagadek aby poznać Tajemnicę Parku 12C, dlatego nie obędzie się bez umiejętności dedukcji i logicznego myślenia przyda się także spostrzegawczość. Każdy uczestnik stworzy swój portret pamięciowy, pozna alfabet Morse’a będzie mógł posługiwać się prawdziwym wykrywaczem metali. Gra została  skonstruowana  tak,  aby  każdy  rozwiązywał  zagadki w swoim tempie, a jej głównym celem jest przede wszystkim dobra zabawa dla całej rodziny.

 

  • 11.00 – Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską – spotkanie będzie poświęcone książce

Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza” – Dzieci od zawsze uwielbiają zagadki. Niestraszny im dreszczyk emocji i ciarki na plecach. Takich właśnie wrażeń dostarcza czytelnikom książka autorki. Nawet odporni na uroki literatury, kiedy zaczynają czytać tę książkę, nie mogą się od niej oderwać. Muszą się przecież dowiedzieć, jak skończy się kolejne śledztwo! Czytają więc z wypiekami na twarzy, analizują, łączą fakty, wyciągają wnioski i świetnie się przy tym bawią. Wiadomo, w przypadku tej autorki, o nudzie nie może być mowy! Zresztą przekonajcie się sami. Czas przyłożyć oko do dziurki od klucza i zerknąć, co ciekawego dzieje się po drugiej stronie.

 

  • 13.00 – Warsztaty detektywistyczne z Lassem i Mają –Znacie biuro detektywistyczne Lassego i Mai? Ta dwójka szkolnych przyjaciół od wielu lat nie schodzi w Szwecji z list książkowych bestsellerów. Podczas warsztatów przeniesiemy się w detektywistyczny świat pytań i poszlak, a także poznamy książkowe przygody Lassego i Mai – zabawa zostanie bowiem zakończona wspólnym czytaniem.

 

  • 15.00 – Spotkanie autorskie z Mikołajem Marcelą – spotkanie będzie poświęcone  książce  „Best  Seler  i  zagadka  znikających  warzyw…”   –     Niezwykła  powieść  grozy    i kryminał dla najmłodszych w jednym!. Tej nocy niemal całe Jarzynowo przybyło na urodziny Melki Brukselki. Miejscowy bajarz, Hilary Czosnek, do późnego wieczora zabawia młode warzywka swoimi opowieściami grozy o wampiju. Nie wszyscy ich jednak słuchają. Najstarsza siostra Melki, nastoletnia Anielka, wybiera się na imprezę do koleżanki i… przepada bez śladu. Spokojne miasteczko tylko raz było świadkiem tak dramatycznych wydarzeń, kiedy zniknęła Malina Pomidor. Tamtej sprawy nigdy nie rozwiązano. Tym większa odpowiedzialność ciąży na Best Selerze, synu dawnego szeryfa, czuwającym nad bezpieczeństwem w Jarzynowie. Sprawa zatacza coraz szersze kręgi. Na jaw wychodzą wstydliwe sekrety mieszkańców Jarzynowa. Znikają kolejne warzywa… Równolegle własne, niebezpieczne śledztwo prowadzą trzy młodsze siostry Anielki. Czy Best Seler zdoła je uratować?

 

Serdecznie zapraszamy małych i dużych w sobotę 25 czerwca, w godzinach 10:00-17:00, do odwiedzenia Parku 12C i wzięcia udziału w naszym wydarzeniu. Wstęp na teren Parku 12 C bez opłat!

Dodatkowo odpłatnie będzie można zwiedzić podziemia – do czego też serdecznie zapraszamy.

plakat

TERMIN: 25 sierpnia (sobota), godz. 10.00 – 17.00

MIEJSCE: Zabrze ul. Sienkiewicza 44 – Park 12C

 ORGANIZATORZY:

  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu
  • Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
  • Sztolnia Królowa Luiza

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu: „Kryminalne zagadki Śląska” – na który składają się wydarzenia mające zarówno tradycyjną formę promocji czytelnictwa czyli spotkania autorskie do Zabrza przyjadą m.in. tacy autorzy jak Marcin Melon oraz Wojciech Bauer (4.09) Wojciech Chmielarz(13.09), Przemysław Semczuk (13.09), Janusz Leon Wiśniewski (27.09), Tomasz Sekielski (11.10) Małgorzata i Michał Kuźmińscy (16.10) Marta Matyszczak i Marta Obuch (8.11), Adam Regiewicz (22.11), Mariusz Czubaj (29.11) , jak i nowatorską (gry terenowe, escape room). Wszystkie one mają podstawowe zadanie: zaprosić do biblioteki nowych czytelników, którym przez pryzmat powieści kryminalnych pokażemy, że czytanie książek może być ekscytującą formą rozrywki oraz spędzania wolnego czasu.

plakat

logosWydarzenie realizowane jest w ramach projektu: „Kryminalne zagadki Śląska” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego