[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Spotkanie z Krystyną Mazurówną

spotkanieW piątek 14 września gośćmi Książnicy Beskidzkiej były Krystyna Mazurówna
i Monika Mularska-Kucharek.

Krystyna Mazurówna to barwny ptak polskiej i francuskiej sceny baletowej. Historia jej życia jest równie ekscytująca jak ona sama. Artystka urodziła się we Lwowie. Po ukończeniu Warszawskiej Szkoły Baletowej, została zaangażowana w Teatrze Wielkim , występowała także w warszawskim Teatrze Syrena. Od lat 60-tych mieszka w Paryżu. Jak sama mówi, pracowała w około 30 zawodach, między innymi jako choreografka i dziennikarka. Pomimo początkowych trudności – wyjeżdżając z Polski nie znała języka francuskiego – Mazurówna zdobyła uznanie na francuskiej scenie baletowej. Jej życie, barwne i intrygujące, mogłoby posłużyć za scenariusz filmowy o środowisku artystyczno-literackim Polski lat 50-tych i 60-tych.

Kolejnym gościem była Monika Mularska – Kucharek, doktor socjologii, terapeuta, trener umiejętności psychospołecznych, od wielu lata zaangażowana w działalność na rzecz osób starszych. Współpracuje z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Jest współautorką książek Jesień życia? Wiosna możliwości. Przewodnik po późnej dorosłości!, Srebrne Tabu. Są to książki skierowane do seniorów.

spotkanie

spotkanie

Obie panie stanowią doskonale uzupełniający się duet. Krystyna Mazurówna, barwna i intrygująca na spotkaniu w Książnicy tryskała energią i radością życia, zarażając swoim pozytywnym podejściem zebranych na sali gości. Mazurówna udowodniła, że metryka nie ma żadnego znaczenia. Ważna jest pogoda ducha, uśmiech i optymizm.  I o tym samym mówiła Monika Mularska-Kucharek, która przedstawiła możliwości, jakimi dysponują seniorzy, by czerpać satysfakcję z życia. Wskazała również w jaki sposób aktywność fizyczna, intelektualna, artystyczna, a także doświadczenie mogą wpływać na poczucie satysfakcji w okresie późnej dorosłości. Mówiła również o pokonywaniu funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów dotyczących osób starszych. Zachęcała do aktywnego spędzania czasu, podkreślając jak ważne jest w wieku 60+ robienie tego, co sprawia przyjemność.

logosSpotkanie zorganizowane zostało w ramach autorskiego programu Książnicy Beskidzkiej pt.: Nakręceni na bibliotekę. Centrum edukacji dla Seniorów, które otrzymało dofinansowanie z programu Partnerstwo dla Książki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nadesłała: Książnica Beskidzka