[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

„Zabawy ślimaka” – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci nagrodzone
przez Fundację dla Dzieci i Młodzieży im. Komeńskiego
DSC_0041

 W sobotę 15 listopada 2014 roku w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się zajęcia literacko-plastyczne pn. „Zabawy ślimaka”, które zdobyły jedną z trzech pierwszych nagród w konkursie „Dzieci i rodzice w bibliotece” zorganizowanego przez Fundację dla Dzieci i Młodzieży im. Komeńskiego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Wyniki konkursu ogłoszono 2 grudnia bieżącego roku.

Nagrodzone zajęcia odbyły się w ramach działalności Klubu Małego Artysty prowadzonego przez Dział Promocji MBP. Spotkania w Klubie Małego Artysty odbywają się w soboty i są adresowane do dzieci w wieku od 3 do 6 lat oraz ich rodziców i opiekunów.

DSC_0030Tematem listopadowego spotkania były ulubione zabawy dzieci oraz ich opiekunów. Do rozmów na ten temat przyczyniła się lektura opowiadania „Zabawy ślimaka” ze zbioru pt. „Opowiastki dla małych uszu” Joanny Wachowiak. Czytanie prowadzone było metodą interaktywną, dzięki czemu dzieci poruszały się jak małe żuczki, pełzały jak ślimaki, skakały jak biedronki itd. Historia tytułowego bohatera była ponadto doskonałą nauką tolerancji i akceptacji wobec inności. W ramach zajęć plastycznych dzieci z niewielką pomocą swoich opiekunów wykonały kolorowego ślimaka z papieru i włóczki.

DSC_0047Celem prezentowanych zajęć było rozwijanie wyobraźni, doskonalenie umiejętności językowych, ćwiczenie pamięci, nauka tolerancji, rozwijanie zdolności plastycznych oraz zacieśnianie więzi rodzica z dzieckiem, a wszystko to za sprawą poznawania literatury dziecięcej.

DSC_0054W tym miejscu warto wspomnieć także o kilku inicjatywach Oddziału dla Dzieci, które stanowią dopełnienie organizowanych zajęć dla najmłodszych czytelników. Jest to przede wszystkim kącik z zabawkami, dzięki któremu po zakończeniu spotkania dzieci mogą się jeszcze przez chwilę wspólnie pobawić, a ich mamy porozmawiać. Ponadto utworzono tzw. „książkowe pogotowie”, podejmujące trudne tematy, np. nieśmiałość, złość, niepełnosprawność itp. Z kolei w Galerii Nad Schodami prezentowane są prace uczestników zajęć. Najnowszą tego typu inicjatywą jest stworzenie płaszczyzny komunikacji z rodzicami w postaci bloga http://czytanietofrajda.blogspot.com, gdzie oprócz wiadomości o terminach zajęć, można znaleźć również informacje o książkach i wszystkim tym, co udowadnia, że czytanie to frajda.

Nadesłała: Katarzyna Balon, Miejska Biblioteka Publiczna, Czechowice-Dziedzice