[Zapowiedź] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BĘDZINIE

XIV Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego

SPOTKANIEZakodowana Biblioteka będzie przedmiotem rozmów podczas XIV Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego, które odbędzie się 5 października w Kopalni Kultury w Czeladzi z inicjatywy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi. Swoim patronatem honorowym wydarzenie objął Burmistrz Czeladzi, Pan Zbigniew Szaleniec oraz Prezydent Będzina, Pan Łukasz Komoniewski.
W dzisiejszym wciąż rozwijającym się świecie mediów i nowoczesnych technologii, kwestia elektroniki jest niezwykle istotna, również w instytucjach kultury, jakimi są biblioteki. Nowoczesna technologia usprawnia pracę bibliotek i stwarza możliwości rozwoju zainteresowań nowych grup użytkowników. Stąd przedmiotem tegorocznego forum bibliotekarzy jest m.in. język programisty, narzędzie, które pozwala rozwijać kreatywne myślenie, doskonalić umiejętności analityczne oraz podążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać.

Zaproszeni prelegenci będą wyposażać bibliotekarzy różnych typów bibliotek w niezbędną wiedzę, umiejętności i kompetencje, dzięki którym pracownicy bibliotek stworzą atrakcyjną ofertę animacyjną i warsztatową dla dzieci i młodzieży, uwzględniającą ich rozwój psychomotoryczny i psychospołeczny. W ramach tegorocznego forum Mariola Fik z programu Mistrzowie Kodowania wyjaśni sens kodowania, Joanna Ryplewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich pokarze, jak na co dzień kodują w Piekarach, a Anita Siwka z Centrum Innowacji „PRZEJŚCIE” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu opowie o nowoczesności i innowacyjności, które zagościły już w polskich bibliotekach.

Podczas spotkania poruszona zostanie także kwestia „Czeladź-stare miasto, nowe możliwości”, o której opowiadać będzie Burmistrz Miasta Czeladzi oraz pozytywny efekt łączenia nowoczesności z tradycją, o czym zapewniać będzie Pani Beata Marcinkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi.

Zaprezentowane zostaną także zmiany zachodzące w obchodzącym jubileusz 660-lecia nadania praw miejskich Będzinie. Organizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczna w Będzinie od 14 lat forum, służy wymianie doświadczeń zawodowych oraz integracji środowiska bibliotekarskiego, wzmacniając interpersonalne i merytoryczne kompetencje bibliotekarzy.