[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. DR W.BIEGAŃSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE

Spotkanie z Barbarą Kosmowską

kosmowska26 listopada Częstochowę odwiedziła Barbara Kosmowska. Literaturoznawca, autorka książek dla dorosłych i młodzieży. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie „Dziennik polskiej Bridget Jones”, którą otrzymała za „Teren prywatny”, konkursu „Uwierz w siłę wyobraźni”, który wygrała książką „Buba” oraz I Nagrody w Konkursie im. Astrid Lindgren, którą zdobyła za „Złotą rybkę”   uznaną również za Książkę Roku 2007.

Prywatnie kobieta mądra, szczera i dobra. Niezwykle otwarta na drugiego człowieka, wspaniała obserwatorka i słuchaczka. Pomimo wielu nagród i wyróżnień uderzająco skromna.

Przed południem w Filii nr 8 Biblioteki Publicznej w Częstochowie pisarka spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstanek. Zaproszone dzieci zasypywały autorkę pytaniami o początki pisania, twórcze inspiracje, ulubione książki lub autorów, a nawet o sam proces tworzenia.

Nie zabrakło też pytań o zawodowe plany, życie osobiste i marzenia. Młodsza część uczestników odważnie wyraziła prośbę o napisanie książki, której bohaterami będą zwierzęta, najlepiej konie lub psy. Na zakończenie Pani Barbara wpisywała piękne dedykacje do zakupionych przez dzieci książek oraz autografy do specjalnych notesików. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze tak samo jak to popołudniowe zorganizowane w Bibliotece Głównej.

Tym razem jednak rozmowa z czytelnikami dotykała tematów miłości, akceptacji, zrozumienia i spełnienia. Pani Barbara chętnie opowiadała o potrzebie podejmowania ich w swoich książkach , o pracy jaka towarzyszy powstawaniu powieści i satysfakcji, jaką jej przynoszą. Czystą przyjemnością było słuchanie tak pięknej polszczyzny i tak sensownych wypowiedzi jak te, które płynęły z ust pisarki.

Autorka przypomniała kilka swoich wcześniejszych utworów oraz zaprezentowała dwie najnowsze książki „Gorzko” dla dorosłych i „Niechcianą” dla młodzieży. Obie  podejmują tematy trudne, ale bardzo ważne. Po spotkaniu był czas na prywatną rozmowę i pamiątkowy wpis do książki. Mamy nadzieję, że niebawem Barbara Kosmowska znów nas odwiedzi.

Nadesłała: Irmina Młynarczyk,  Biblioteka Publiczna, Częstochowa