[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JASTRZĘBIU-ZDROJU

Akademia Bibliotecznych Żaków – literackie spotkania z historią

spotkanieMiejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju w okresie od sierpnia do października realizowała projekt Akademia Bibliotecznych Żaków – literackie spotkania z historią. Działania inspirowane były literaturą historyczną i popularnonaukową przybliżającą dzieje i dziedzictwo kulturowego Polski.

W wyjątkowym roku jubileuszowym 100 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości zaproponowana przez Bibliotekę oferta miała za zadania kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży oraz rozbudzenia zainteresowania historią naszego kraju wśród tej grupy czytelników.

spotkanie

Jastrzębską Biblioteką w tym czasie odwiedzili znani i lubiani przez czytelników: Kazimierz Szymeczko, Ewa Stadtmuller, Łukasz Zabdyr, Grażyna Bąkiewicz i Paweł Wakuła. Podczas spotkań z czytelnikami autorzy zachęcali do zagłębiania się w dzieje Polski oraz opowiadali  o różnych ciekawostkach związanych z historią Polski, Polaków i znanych postaci historycznych. Niesamowite przygody i tajemnice historii prezentowany były również podczas innych form promocji i animacji czytelnictwa np. edukacyjnej gry wielkoformatowej „Tropem historycznych faktów”, warsztatów kaligraficznych „Dzień z życia skryby”, teatralnych „Bajeczne dzieje”, historycznych „Królewskie insygnia”, edukacyjnych „Na kartach kronik”  i multimedialnych „Opowieść o niesamowitym”.

Artystyczne, plastyczne i twórcze talenty uczestników projektu zaprezentowane zostały podczas warsztatów „Chorągwie i proporce” i „Namalowana historia”. Ciekawym działaniem projektowym były warsztaty komiksowe z Szymonem Tulkiem „Niezwykli bohaterowie”, podczas których zaprezentowany został warsztat artysty tworzącego komiksy. Efekty prac powstałe podczas tych warsztatów zdobiły Galerię „Na ścianie” w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci.

tablica

W ramach projektu odbył się również ogólnomiejski konkurs literacko-plastyczny „Legendarne dzieje”, który polegał na wykonaniu karty komiksu nawiązującej do historii Polski.  Na konkurs wpłynęły prace prezentujące wydarzenia historyczne z różnych epok w dziejach naszego kraju.

„Podróż do przeszłości” czyli impreza finałowa projektu podsumowała wszystkie działania  i efekty prac uczestników projektu. Tego dnia rozstrzygnięty został konkurs literacko-plastyczny „Legendarne dzieje” , odbyły się warsztaty czerpania papieru a na wszystkich gości czekała moc atrakcji. Przedstawiciele Fundacji Harmonicznego Chaosu przeczytali fragmenty książek, które stanowiły inspirację do działań projektowych a przedstawienie „Pan Twardowski” przeniosło wszystkich widzów w dawne czasy.

Wszystkie przeprowadzone działania miały za zadania kształtowanie postaw patriotycznych oraz poszerzenie wiedzy historycznej, literackiej i językowej wśród dzieci i młodzieży. Niesamowite przygody i tajemnice historii zachęciły do sięgnięcia po wartościową literaturą.

MKIDN Projekt „Akademia Bibliotecznych Żaków” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju