[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Mirabelka – kiełkująca historia w Zawierciu

dyplomW listopadowe przedpołudnie mieliśmy okazję przeprowadzić wyjątkowe warsztaty z uczniami z klasy Va Szkoły Podstawowej Nr 5 w Zawierciu. W szczególny sposób wprowadziły one uczniów w świat historycznych zawirowań. Były to zajęcia zorganizowane w ramach akcji „Mirabelka- kiełkująca historia w 100licy”.

Akcję ogłosił portal Lustro Biblioteki. Na uczniów czekało wiele etapów pracy podczas których mogły zaprezentować swoje emocje i wrażenia. Sprawdzić wiedzę na temat omawianych zdarzeń. Historia drzewa Mirabelki – świadka okrutnych wydarzeń, posłużyła do dyskusji na temat wojny, getta, czy osób wyróżniających się w sposób szczególny. Dzieci dowiedziały się, ze wojna, getto to tylko część traumatycznych losów Mirabelki.

Układaliśmy też puzzle, oglądaliśmy film o Mirabelce w którym wystąpił sam autor książki Cezary Harasimowicz. Wspólnie z nim odwiedzaliśmy miejsca działań. Audiobook z melodyjnym głosem Grażyny Wolszczak czytającej fragmenty książki, wprowadził pewnego rodzaju wyciszenie. Zanim wykonaliśmy drzewo pamięci, uczniowie dowiedzieli się, że każda istota żyjąca, roślina czy zwierzę, pozostawia po sobie ślad. Na końcu z odrysowanych dłoni dzieci w które wpisane zostały ważne słowa dla Polski, stworzone zostało wyjątkowe drzewo pamięci.

spotkanie

Rozmawiając na tematy wojenne uczniowie dowiedzieli się o historii getta w Zawierciu. Wspólnie z nami odwiedzali zaznaczone na mapie zawierciańskie ulice i słuchali o wojennej niesprawiedliwości.

Zajęcia łączyły w sobie elementy historii, przyrody, języka polskiego i plastyki. Każda część bardzo ważna i dająca uczniom nową wiedzę o wojnie i własnej okolicy. Z powagą i szacunkiem dyskutowaliśmy na tematy trudne, zapomniane i często pomijane. Była to niezapomniana lekcja pokory, współczucia i odpowiedzialności za własne czyny.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu