[Film] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOSNOWCU

Zagłębiowska Mediateka – dla każdego!

„Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni” – mówi chińskie przysłowie. Zagłębiowska Mediateka każdego dnia chętnie dzieli się takim ogrodem ze swoimi czytelnikami. By pozyskać nowych odbiorców i pokazać się mieszkańcom regionu z innej – być może nieznanej – strony, pracownicy wypożyczalni dla dorosłych nakręcili i udostępnili w mediach społecznościowych pierwszy filmik przeznaczony dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Dzięki umiejętnościom Patrycji – jednej z bibliotekarek Zagłębiowskiej Mediateki – która od kilku lat uczy się języka migowego w śląskim oddziale Polskiego Związku Głuchych, pokazaliśmy, że ludzie tu pracujący i książka łączą, a sosnowiecka Książnica to miejsce naprawdę dla każdego 🙂

Przy okazji warto przypomnieć, że nowoczesna Zagłębiowska Mediateka otwarta po remoncie w czerwcu 2018 roku została odpowiednio przystosowana do wymagań osób niepełnosprawnych. Szerokie drzwi i korytarze, winda, podjazdy i łatwy dostęp do półek sprawiają, że osoby poruszające się o kulach lub na wózkach mogą w szybki i przyjemny sposób korzystać z oferty Biblioteki. W Multimediach – dla dzieci i dla dorosłych – na czytelników z dysfunkcjami wzroku czekają liczne udogodnienia, w tym literatura na nośnikach takich jak: audiobooki czy winyle oraz nagrania w formacie Czytak i Daisy. Dodatkowo, już wkrótce, w Zagłębiowskiej Mediatece powstanie specjalny pokój do pracy indywidualnej dla osób niewidzących i niedowidzących. Specjalistyczne wyposażenie – nowy komputer, powiększalnik, który potrafi powiększać wskazany fragment tekstu, symulować na ekranie ruchomą lupę, zmieniać kolor obrazu i tła, syntezator mowy, którego działanie polega na mechanicznej zamianie tekstu zapisanego w postaci znakowej na wypowiedź w postaci dźwiękowej, a także monitor przekształcający informacje tekstowe i graficzne pojawiające się na ekranie na znaki alfabetu Braille’a – zostanie zakupione dzięki dofinansowaniu Fundacji Timken.

O bogatej ofercie Zagłębiowskiej Mediateki można przeczytać na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl, w mediach społecznościowych, na plakatach i ulotkach. Szczegółowe informacje można uzyskać bezpośrednio od pracowników wszystkich placówek MBP na terenie Sosnowca – osobiście, telefonicznie i mailowo.