[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZABRZU

„Born in the U.S.A.”
logoProjekt „Born in the U.S.A.” powstał z myślą o prezentacji szeroko rozumianej kultury Stanów Zjednoczonych, często przedstawianej wyłącznie przez pryzmat skomercjalizowanej popkultury.

Podczas projektu spotkaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gdzie rozmawialiśmy zarówno o pozycjach z literatury amerykańskiej jak i książkach traktujących o życiu w „Stanach”. W ramach Dyskursu oglądaliśmy akermańskie filmy m.in. Lot nad kukułczym gniazdem czy „Dwunastu gniewnych ludzi”, słuchaliśmy także muzyki – historię jazzu przedstawił nam zespół Enerjazzer. Razem z dziećmi tworzyliśmy komiksy pod okiem zabrzańskiego rysownika Macieja Trzepałki. Ważnym elementem były także spotkania z pisarzami i podróżnikami gościliśmy m.in. Dorotę Warakomską, Marka Cieślińskiego, Zofię Stanecką i Wojciecha Grzesioka.
widownia
Stany Zjednoczone są kolebką mediów społecznościowych, dlatego przygotowaliśmy cykl warsztatów dla młodzieży traktujące o tych mediach, które poprowadziła Paulina Świtała, dodatkowo Rafał Przybylok i Patryk Obarski opowiedzieli o prowadzonych przez siebie blogach, a Karol Baranowski pokazał młodzieży jak tworzyć komiksy za pomocą narzędzi dostępnych on-line.
spotkanie
Zwieńczeniem całego projektu było seminarium, którego ważnym aspektem było odzyskanie przez Polskę niepodległości i rola, jaką odegrał w tym wydarzeniu Ignacy Paderewski. Temat ten podjęła dr Anna Samborowska w wykładzie pt. „Ignacy Paderewski a sprawa polska w Ameryce”. Nie zabrakło też wątku literackiego. Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” wygłosił referat pt. „Między modą a fascynacją. Trzecie – i ostatnie – wystąpienie przygotowała dr Sonia Caputa. Nosiło ono tytuł „Stereotypy Amerykanów polskiego pochodzenia w amerykańskich filmach i serialach telewizyjnych”. Nawiązując m.in. do filmów „Prawo ulicy”, „Dwie spłukane dziewczyny” i „Hot in Cleveland” oraz seriali, jak choćby bardzo popularny niegdyś serial kryminalny „Banacek”.spotkanie
Łącznie na projekt złożyło się 29 wydarzeń, w których udział wzięło 693 osoby, projekt był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu