[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Lżejszy od fotografii. Piotr Stelmach i Leszek Biolik gośćmi spotkania noworocznego w bibliotece

widowniaGdzie oni są? Ci wszyscy moi przyjaciele? Nie zabrakło ich w środowe popołudnie w raciborskiej bibliotece, gdzie odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie z prezenterem Programu Trzeciego Polskiego Radia Piotrem Stelmachem i muzykiem zespołu Republika Leszkiem Biolikiem, połączone z promocją książki „Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim”.

Piotr Stelmach, ceniony dziennikarz muzyczny radiowej Trójki, napisał niezwykle przejmującą, ale przede wszystkim wyczerpującą biografię Grzegorza Ciechowskiego, obierając taką formułę, w której nie jest uwypuklony autor, ale właśnie „ci wszyscy przyjaciele”. Sto pięćdziesiąt dwie rozmowy i sto dwadzieścia pięć godzin wspomnień. Które okazały się najtrudniejsze? Który z wywiadów utkwił Stelmachowi w pamięci najbardziej? Dziennikarz zdradził kulisy tworzenia książki, opowiadając m.in. o konieczności ostrych cięć w wywiadach czy najtrudniejszych rozmówcach.

spotkanie

Najważniejsze jednak, co podkreślił towarzyszący autorowi na spotkaniu Leszek Biolik, jest to, że Grzegorz Ciechowski byłby z tej książki po prostu zadowolony. Muzyk Republiki przyznał, że miał ogromne szczęście być jednym z „maszynistów” pociągu pod nazwą Republika. – Grzesiek nauczył mnie wszystkiego, co dziś wiem o show biznesie a szczególnie o branży muzycznej. Nauczył, jak udzielać wywiadów. Dużo ze sobą rozmawialiśmy w drodze na koncerty – mówił w trakcie spotkania Biolik. Basista zdradził także, co bardzo ucieszyło licznie zgromadzonych w bibliotece fanów Obywatela G.C., że szykuje wielki koncert upamiętniający twórczość artysty.

Książkę „Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim” można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Obszerna fotorelacja ze spotkania na stronie www.biblrac.pl.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu