Nabór do 4 rundy International Librarians Network 2015

photoDo 15 lutego 2015 r. można się zgłaszać do następnej rundy mentorskiego projektu skierowanego do bibliotekarzy z całego świata International Librarians Network. ILN poprzez łączenie uczestników w pary pozwala na poznanie światowego bibliotekarstwa, innej kultury oraz podniesienie umiejętności porozumiewania się w języku angielskim.

Na czym polega projekt International Librarians Newtork?

International Librarians Network to inicjatywa skierowana do bibliotekarzy wszystkich typów książnic, studentów bibliotekoznawstwa oraz pracowników ośrodków informacji. Jej głównym celem jest umożliwienie tworzenia międzynarodowej sieci kontaktów zawodowych, dzielenia się doświadczeniem oraz uczenie się w czasie tworzenia partnerstwa. Działając od marca 2013 r. pozwoliła połączyć ponad 1 500 uczestników z całego świata w pary.

indeks

Jak wygląda udział w projekcie?

Do 15 lutego 2015 r. na stronie internetowej ILN  znajduje się arkusz zgłoszenia zawierający informacje (typ placówki, zainteresowania, sektor pracy, informacje o przyszłym partnerze), na podstawie których zostaną utworzone bibliotekarskie pary współpracy. Runda 4 rozpoczyna się już w marcu i będzie trwała do końca czerwca 2015 r. Przez ten czas uczestnicy komunikują się z wyznaczoną osobą wybranym sposobem (poczta elektroniczną, serwisami społecznościowymi, komunikatorami internetowymi) i z określoną częstotliwością ponieważ to sami uczestnicy decydują o drodze i realizacji komunikacji z partnerem. Koordynatorzy projektu ILN proponują tematy dyskusji i zachęcają do dyskusji w spotkaniach Twitter Czatach.

Tematyka dyskusji

Proponowane tematy do rozmów są umieszczane co dwa tygodnie na witrynie ILN, fanpage’u projektu na Facebooku i koncie w serwisie Twitter. Dotyczą one architektury i aranżacji bibliotek, zarządzenia placówkami, umiejętności negocjacji,  pracy z czytelnikiem, konferencji bibliotecznych, skutków powodzi w bibliotekach, wykorzystywania technologii. Dodatkowo organizowane są Twitter czaty, czyli dyskusje online z koordynatorami oraz innymi uczestnikami na aktualny temat. Witryna ILN to miejsce, gdzie umieszczane są także wpisy koordynatorów z innych państw, np. Francji, Irlandii, Hiszpanii, Chin, Chorwacji, Polski, Australii.

Korzyści i rezultaty udziału w ILN

Jedną z największych korzyści uczestnictwa w International Librarians Network jest możliwość poznawania bibliotekarzy z innych krajów, którzy posiadają takie same zainteresowania i pracują w podobnych działach. Zgłaszając się w każdej kolejnej edycji budujemy własną sieć kontaktów zawodowych, która pomaga nam rozwiązywać problemy w oparciu o zagraniczne doświadczenia, inspirować się ich działalnością oraz wprowadzać innowacje. Ankiety I i II rundy ILN w ankietach wskazali, że kontakt z wyznaczonym bibliotekarzem pozwolił im spojrzeć na bibliotekarstwo z międzynarodowej perspektywy i poznać kulturę innych krajów. Językiem oficjalnym porozumiewania się w projekcie jest język angielski, dlaczego  wymóg komunikacji zwiększa naszą znajomość angielskiego.

Wymagania

Jedynymi warunkami uczestnictwa jest znajomość języka angielskiego (uczestnicy i koordynatorzy pochodzą z całego świata), dostęp do internetu, chęć współpracy i uczenia się od innych.

 

Pomocne linki:

Arkusz zgłoszenia do wypełnienia

10 pytań i odpowiedzi o ILN – wskazówki

Witryna projektu

Korzyści z uczestnictwa w ILN