[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Dzień Edukacji Prawnej z Sądem Rejonowym i biblioteką

sądKto po kim dziedziczy? Jak poprawnie napisać testament, aby był ważny? Gdzie przeprowadzić postępowanie spadkowe? Sąd Rejonowy w Raciborzu oraz raciborska biblioteka zorganizowały spotkanie z okazji Dnia Edukacji Prawnej pt. „Dziedziczenie – to warto wiedzieć”.

Każdy z nas – bez wyjątku – znajdzie się kiedyś w sytuacji, w której wiedza na temat dziedziczenia  okaże się bardzo pomocna. Albo ktoś przekaże majątek nam albo my staniemy przed dylematem, jak mądrze przekazać majątek najbliższym. Prawo spadkowe w Polsce jest zagmatwane i łatwo popełnić kosztowne błędy. Dlatego Sąd Rejonowy w Raciborzu postanowił z okazji Dnia Edukacji Prawnej, którego celem jest promocja wiedzy prawnej, przybliżyć raciborzanom właśnie ten temat.

slajdWszyscy doskonale pamiętamy sceny z amerykańskich filmów, kiedy zgromadzona przy jednym stole rodzina słyszy: „Tobie rodzice zapisali dom, tobie jacht a tobie złoty zegarek…”. Ale, uwaga! To tylko film, w dodatku amerykański! Temat dziedziczenia w Polsce jest o wiele bardziej złożony, dlatego właśnie warto przyjrzeć mu się z bliska. Uczestnicy wykładu w bibliotece poznali m.in. rodzaje dziedziczenia i testamentów, dowiedzieli się, że wspólne testamenty w prawie polskim są nieważne a testament może zawierać rozrządzenie tylko jednego spadkobiercy. Publiczność była ciekawa czy i jak można odrzucić spadek, co z dziedziczeniem poza granicami kraju oraz co w praktyce oznacza wydziedziczenie.

Temat w sposób bardzo przystępny omówiły Marzena Korzonek- sędzia cywilny, Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego oraz Barbara Gniewek- adwokat, specjalizująca się w prawie cywilnym i rodzinnym, absolwentka Wydziału Prawa Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.

spotkanie

To kolejne spotkanie w ramach cyklu edukacji prawnej „Mam prawo do…”, organizowane dzięki współpracy Sądu Rejonowego z raciborską biblioteką. Kolejne zaplanowano na 23 maja, czyli w Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Szczegóły wkrótce.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu