[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Rozmowy o cenzurze

spotkanie13 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zawierciu odbyło się spotkanie autorskie z Błażejem Torańskim pt. „Zakłamany świat cenzury na przykładzie PRL-u”.

Podczas wieczoru licznie zgromadzona widownia zapoznała się z szerokim tematem, jakim jest cenzura. Nasz gość – dziennikarz i publicysta – przybliżył kulisy powstawania książki „Knebel. Cenzura w PRL-u”, w jaki sposób dobierał rozmówców. Pierwotnie tytuł książki brzmiał „Kaganiec”, ale docelowo został zmieniony na „Knebel” – czyli brak możliwości wydania jakiegokolwiek głosu.

Cenzura w PRL-u była wszechobecna, działała w każdej dziedzinie życia, cenzurze poddawano teksty literackie, plakaty sztuk teatralnych, ale również etykiety na słoikach z dżemem. Cenzorami na początku byli ludzie prości, niewykształceni, którzy chcieli szybko dostać przydział na mieszkanie i talon na samochód. Dopiero z czasem zatrudniano osoby wykształcone.

Autor sam pracując jako dziennikarz przekonał się jak działa cenzura, kiedy widział swoje okrojone teksty.

Zebrani usłyszeli również kilka słów o Tomaszu Strzyżewskim, który pracował w Głównym Urzędzie Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk , delegatura w Krakowie. Podczas tego zatrudnienia przygotowywał, kompletował i kopiował dokumentację w celu jej późniejszego opublikowania i zdemaskowania działalności GUKPPiW. Udało mu się w całości ręcznie przepisać „Księgę Zapisów i Zaleceń GUKPPiW” i wywieźć do Szwecji. Opublikował Czarną Księgę Cenzury PRL ujawniającą mechanizmy funkcjonowania cenzury w PRL.

Na spotkaniu nie zabrakło przyjaciół i kolegów z klasy Błażeja Torańskiego, ponieważ jest on absolwentem dzisiejszego Liceum im. Heleny Malczewskiej, a niegdyś im. Włodzimierza Majakowskiego. Nie zabrakło pytań od zebranych, wspólnych zdjęć i autografów.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu