[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

III OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE „JEŻYCJADY” W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

czytanie„Jeżycjada”, „Jeżycjada”, fajna sprawa, fajna sprawa. „Jeżycjadę”, „Jeżycjadę” każdy chętnie czytać chce… Taki śpiew rozbrzmiewał w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza  w Siewierzu w dniu 11 marca 2019 r. podczas III Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz.  W imprezie czytelniczej uczestniczyli uczniowie klas VI,VII i VIII ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu. Do wspólnego czytania przez młodzież została wybrana „Ciotka Zgryzotka”  wydana w 2018 roku i stanowiąca 22 tom „Jeżycjady”.   

Akcję Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady” zainicjowało Wydawnictwo Akapit Press i ma ona na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza książek Małgorzaty Musierowicz.

Małgorzata Musierowicz, to popularna i lubiana autorka książek dla młodzieży. Jej cykl powieściowy „Jeżycjada”, opowiadający o losach poznańskiej rodziny Borejków, bawi nas i wzrusza od ponad 40 lat, mając swoich zwolenników nawet wśród dorosłych czytelniczek, które sięgają po kolejne tomy serii z sentymentu do fascynacji z lat młodości.

rysunkimaski

Wybrana do wspólnego czytania powieść „Ciotka Zgryzotka” opowiada m.in. o perypetiach Nory Górskiej przeżywającej swoje pierwsze młodzieńcze zauroczenie. W rolę lektorów fragmentów „Ciotki Zgryzotki” wcieliło się  21 uczniów.  Na wzór tytułowej bohaterki, na głowach niektórych z czytających dziewcząt, pojawiły się wianki  z liśćmi i jarzębiną.

Podczas spotkania był czas nie tylko na wspólne czytanie, ale i na drużynową rywalizację. Młodzież podzielona na zespoły, próbowała ułożyć w prawidłowej kolejności tytuły poszczególnych części cyklu „Jeżycjada”.

Kolejnym wyzwaniem, jakie stanęło przed uczestnikami Ogólnopolskiego Czytania, było stworzenie jedynego i niepowtarzalnego, „żywego” drzewa genealogicznego poznańskiej rodziny Borejków. Każdemu z uczniów przypadła rola odegrania jakiegoś członka klanu Borejków.  Pojawiła się też postać Małgorzaty Musierowicz. W role niesamowitych sióstr Borejko wcieliły się nauczycielki: Aneta Bednarz, Olga Musiałek, Barbara Pawińska i Izabela Szczepańczyk. Zadanie przysporzyło wszystkim niemało trudu, ale i mnóstwo frajdy. Uczniom, którzy nie weszli do rodziny Borejków, przypadła rola odegrania ich „krewnych i znajomych oraz sympatyków”.  Cała rodzina wraz z „krewnymi i znajomymi” została uwieczniona na wspólnym, pamiątkowym zdjęciu.

 

A ostatnim zadaniem, jakie stanęło przed uczestnikami, było wykonanie portretu odgrywanej przez siebie postaci. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Ogólnopolskiemu Czytaniu „Jeżycjady” towarzyszyła wystawa poświęcona Małgorzacie Musierowicz  i jej twórczości.

 

Mamy nadzieję, że udział we wspólnym czytaniu „Ciotki Zgryzotki” Małgorzaty Musierowicz, będzie zachętą dla młodzieży do sięgnięcia po książki tej autorki.

Nadesłała: Jolanta Jakubczyk-MGBP Siewierz