[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Warsztaty muzyczne w zawierciańskiej bibliotece

zajecia15 i 18 marca odbyły się zajęcia muzyczne dla dzieci, poprowadzone przez instruktorkę Karolinę Jędrak z Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie. Pierwsze w Filii nr 6 w Kromołowie, a drugie w Filii nr 2 dla Dzieci i Młodzieży. Wzięły w nich udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Zawierciu.

Na początku dzieci poznały różne instrumenty perkusyjne i zaśpiewały piosenkę pt. „Z piosenką idziemy do zoo”, tańcząc i naśladując przy tym wybrane zwierzęta. Następnie poznały możliwości wywoływania dźwięków za pomocą rąk i nóg. Kolejnym krokiem było zapoznanie dzieci z prostymi instrumentami, które można wykonać z przedmiotów codziennego użytku. Instruktorka pokazała młodym uczestnikom zajęć, jak otrzymać dźwięk z plastikowej torby oraz pojemnika po jogurcie, wypełnionego piaskiem, makaronem lub bułką tartą.

Dzieci otrzymały „domowej roboty” instrumenty o różnej głośności i zostały podzielone na dwie grupy: cichą i głośną. Grupy te następnie zagrały na swoich instrumentach w zależności od tonów muzyki klasycznej, która w tym samym czasie została odtworzona z płyty.

warsztaty
Do kolejnej zabawy dzieci otrzymały różnokolorowe chusty. Tańczyły przy muzyce, poruszając się według poleceń instruktorki. Następnie dostały kolorowe szarfy i proste instrumenty muzyczne, poruszając szarfami lub grając we wskazanych momentach na tle utworu „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena. Potem wszyscy bawili się i grali na instrumentach przy „Locie trzmiela” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Ostatnia zabawa polegała natomiast na wsłuchaniu się w dźwięki otoczenia. Wypływał z niej ważny wniosek: muzyka jest wszędzie i wszystko może posłużyć jako wzór dla kompozytora.

Dzieci doskonale bawiły się podczas zajęć muzycznych z panią Karoliną, zaś na końcu zrobiły sobie z nią wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu