[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH

Czekolada słodko-gorzka

stolikOd 2018 roku wdrażamy plan działań na rzecz ludzi, planety i dobrobytu Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2015 roku. W związku z tym zorganizowaliśmy cykl warsztatów dla uczniów klas IV i V pt. „Czekolada słodko-gorzka”. Celem warsztatów było przybliżenie idei sprawiedliwego handlu poprzez ukazanie wpływu indywidualnych wyborów konsumenckich na sytuację pracowników w krajach Globalnego Południa. Podczas zajęć uczestnicy podzieleni na grupy wykonywali różne zadania: rozpoznawali po zapachu ukryte w nieprzezroczystych pojemnikach kawę, kakao, wanilię, cynamon, pieprz i dopasowywali do nich odpowiednie ilustracje, losowali ilustracje produktów pochodzących z krajów Globalnego Południa i mieli za zadanie umieścić je na mapie świata, w krajach gdzie są uprawiane. Dzięki temu uświadomili sobie, że produkty, których używamy, na co dzień muszą pokonać tysiące kilometrów zanim trafią na nasze stoły. Na podstawie filmu o produkcji czekolady dowiedzieli się jak wiele osób jest zaangażowanych w ten proces.

tablica

Jednym z elementów warsztatów było działanie, które polegało na podziale wydrukowanej tabliczki czekolady pomiędzy ludzi, którzy pracowali przy jej produkcji i sprzedaży. Większość dzieci najwięcej kostek czekolady przydzieliło rolnikowi, który ich zdaniem musi napracować się najbardziej. Okazało się, że nie wszyscy otrzymują taką zapłatę, na jaką zasługują. Produkcja czekolady to bardzo opłacalny biznes, z którego międzynarodowe koncerny czerpią bardzo duże zyski, niestety kosztem milionów rolników produkujących kakao.

stolik

Zadaniem każdej grupy było narysowanie plakatu zachęcającego do kupowania produktów ze znakiem Sprawiedliwego Handlu. Wszystkie prace zostały zaprezentowane w naszej Galerii Młodych.

tablica

Warsztaty skłoniły uczestników do refleksji nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami, które w kontekście globalnym wywierają pozytywny bądź negatywny wpływ, na jakość życia ludzi w innych krajach.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich

Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich wspiera realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju

celcelcelcel