[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

Podsumowanie działalności filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych

IMG_1167Początek roku to dobra okazja, by podsumować działalność filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych w roku 2014. Filia jest placówką elastyczną i systematycznie dostosowującą się do potrzeb swoich młodych czytelników. Dlatego też w ubiegłym roku odbyło się kilkadziesiąt różnorodnych zajęć o charakterze edukacyjnym i kulturalnym.


A zaczęło się od ferii zimowych pod hasłem „Zimowe SOS dla zwierząt”, w których uczestniczyło ponad 20 dzieci. W programie zajęć znalazły się warsztaty plastyczne, literackie oraz gry i zabawy świetlicowe. Klasycznym elementem działalności bibliotecznej są lekcje, podczas których uczniowie spotykali się m.in. z bohaterami lektur, ulubionych powieści i bajek. Uczniowie klas III poznawali odpowiedzi na różne dziwne pytania dzięki serii książek „Ciekawe dlaczego…”.

Z kolei podczas lekcji „Irena Sendlerowa – Sprawiedliwa wśród narodów” uczniowie zapoznali się z sylwetką wybitnej kobiety, która w czasie II Wojny Światowej uratowała życie wielu żydowskich dzieci. Z okazji „Dnia Ziemi” odbyły się lekcje, pogadanki i dyskusje na temat ekologii, ochrony zwierząt i roślin oraz segregacji surowców wtórnych.

Natomiast przedszkolaki uczestniczyły w lekcji poświęconej zdrowemu odżywianiu „Jem zdrowo i kolorowo”. Kilkanaście lekcji poświęconych było takim tematom jak:  „Walentynki”, „3 Maja”, „Święto flagi”, „Polskie symbole narodowe”, „Dzień Matki”, „Wielkanoc”, „Książka naszym przyjacielem”, „Dobre maniery – czyli savoir vivre na co dzień”, „Dzień Nauczyciela”, „11 Listopada – Święto Niepodległości”, „Boże Narodzenie”.
Wakacyjne spotkania w bibliotece odbyły się pod hasłem „Teraz Twój czas” w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”. Ogółem odbyło się 19 spotkań, w których uczestniczyło 30 dzieci. Najważniejszym celem spotkań było uświadomienie dzieciom, że wolny czas można spędzić bezpiecznie i zdrowo. Odbyło się wiele pogadanek dotyczących aktywnego spędzania wolnego czasu, bezpieczeństwa w sieci, prawidłowego zachowania się nad wodą, promujących i kształtujących zdrowy styl życia oraz szeroko pojęte bezpieczeństwo.

IMG_1806
W październiku uczniowie klas III i IV SP oraz klasy II Gimnazjum uczestniczyli w niezwykle interesujących wykładach geograficzno-przyrodniczych „W świecie owadów i pajęczaków” z wykorzystaniem eksponatów Muzeum Historii Naturalnej. W fascynujący świat owadów i pająków wprowadziła słuchaczy Iwona Borek. Wykładowi towarzyszyła wystawa ponad 100 barwnych i niezwykłych eksponatów. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i entuzjastycznie reagowali na wykład, zadając wiele ciekawych i dociekliwych pytań. Wykład rozbudził wśród dzieci i młodzieży ciekawość poznawania świata przyrody.

IMG_1803
Tradycją wojkowickiej filii stały się też cotygodniowe zajęcia literacko-plastyczne. Tematyka zajęć jest dostosowana do wieku i zainteresowań uczestników i nawiązuje do ciekawych i aktualnych wydarzeń i świąt. I tak podczas 35 spotkań obchodziliśmy m.in.: „Dzień Kota”, „Dzień Pluszowego Misia”, „Dzień Dinozaura”, „Dzień Matki”, „Pierwszy Dzień Wiosny”, „Walentynki” i wiele innych równie ciekawych.

We wrześniu i październiku – miesiącach poświęconych między innymi: sprzątaniu świata, obchodom „Europejskiego Dnia Ptaków” (1 października) oraz „Światowego Tygodnia Zwierząt” (4-10 października) – odbyły się zajęcia poświęcone m.in. ochronie przyrody, naszym ulubionym zwierzakom. W czasie tych zajęć powstało wiele ciekawych prac plastycznych.

IMG_0965

Podczas przedświątecznych grudniowych zajęć odbyły się „Kreatywne warsztaty artystyczne”, na których dzieci wykonywały kartki i ozdoby świąteczne. Zajęcia prowadziły zaprzyjaźnione z biblioteką animatorki Kornelia Machura i Karina Nagła-Buczak. W czasie każdych zajęć kilkanaście minut poświęconych jest na głośne czytanie wybranych przez dzieci utworów.
W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach plastyczno-literackich „Zima z książką – czyli zimowe rozmaitości”.

Nadesłała: Marzena Wacławek, Filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych