[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W BRUDZOWICACH

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI W FILII BIBLIOTECZNEJ W BRUDZOWICACH

spotkanieMiędzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania literatury pięknej dla młodego czytelnika. Obchodzimy go każdego roku 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Dziewczynka z zapałkami” czy „Calineczka”. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

Święto  uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. W tym roku pieczę nad Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci objęła Litwa. Autorem tegorocznego listu do dzieci z całego świata oraz plakatu jest Kęstutis Kasparavičius, ilustrator i pisarz z Litwy.

Filia biblioteczna w Brudzowicach zorganizowała lekcje biblioteczne nawiązujące do tego wydarzenia. W klasie „0” Szkoły Podstawowej w Brudzowicach uczestnicy wysłuchali opowiadania  „Kicia Kocia  w bibliotece”. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece można m. in. wziąć udział w spotkaniu autorskim, obejrzeć przedstawienie teatralne, uczestniczyć w zajęciach plastycznych czy literackich. Uczestnicy rozwiązywali zagadki dotyczące baśni i bajek, zapoznali się z wieloma książkami dla dzieci, a następnie wykonali zakładki w kształcie zwierząt.

Z kolei dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Dziewkach w trakcie bibliotecznych zajęć wykonały plakat ukazujący najpopularniejsze tytuły książek dla młodych czytelników. Wzięły udział w pogadance na temat ulubionych książek oraz malowały bohaterów baśni i bajek. Zapoznały się również  z przygotowaną wystawą nowości wydawniczych dla najmłodszych.

 

Nadesłała: Paulina Peterek, Filia biblioteczna nr 1 w Brudzowicach