[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

plakatTkanka świata. Spotkanie autorskie z Krystyną Baran

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza, 23 maja o godz. 17.00, na spotkanie wokół premiery najnowszego tomiku wierszy Krystyny Baran pt. „Tkanka świata”. Autorka jest jaworznianką, z wykształcenia ekonomistką, którą fascynuje piękno i bogactwo języka polskiego. Zadebiutowała w 2017 r. zbiorem poezji pt. „Prześwit”.

Autorka o tomiku
Wiersze zawarte w Tkance świata powstały na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Tematyka wielu z nich wynika z wieku, w którym jestem, kiedy do większości spraw, minionych i obecnych, podchodzi się już ze sporym dystansem. Co nie oznacza, że nie dostrzegam piękna świata, jakże ulotnego. Niemiecki psycholog, twórca tzw. konstelacji rodzinnych,
Bert Hellinger, uważa, że: „Istnieje Głębia, do której wszystko wpływa. Ona znajduje się poza czasem. Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których można nawiązać kontakt z tą Głębią. Wtedy na przykład można rozpoznać porządek i można w duszy dotknąć czegoś Wielkiego”. Do tych słów nawiązuje wiele wierszy w Tkance świata, tak jak w poprzednim tomiku Prześwit. Kiedy zgiełk świata staje się nieznośny, można udać się w swoją własną przestrzeń i odnaleźć tam spokój. W wierszach zawieram moją własną prawdę, która może okazać się też prawdą Czytelnika. I to jest zaleta poezji, że zbliża nas jako uczestników świata.