[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Tydzień Bibliotek 2019 w Wiśle

HASŁOW dniach od 8-15 maja w całym kraju trwał ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Akcję co roku ogłasza Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, a biblioteki włączają się w nią ze swoimi programami. W tym roku hasłem przewodnim była #biblioteka. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle przygotowała szereg wydarzeń.

Wystawa ekslibrisów

Dnia 8 maja, na rozpoczęcie Tygodnia Bibliotek, odbył się wernisaż prac uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Wiśle. Współczesne znaki własnościowe książek wykonali podopieczni Małgorzaty Borowskiej. Wystawę prac odwiedziło już kilka klas, a ekspozycja będzie czynna do 29 maja w godzinach pracy biblioteki. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

Wyjazdowe szkolenie

Z okazji Dnia Bibliotekarza pracownicy merytoryczni biblioteki 9 maja udali się na wyjazd szkoleniowy, który dla całego powiatu organizuje Biblioteka Miejska w Cieszynie. W tym roku bibliotekarze regionu cieszyńskiego zwiedzili niedawno oddaną do użytku, nowoczesną Zagłębiowską Mediatekę w Sosnowcu oraz Oddział Muzeum Historii Katowic „Magiel” na Nikiszowcu. Była okazja do wymiany doświadczeń zawodowych i podglądanie dobrych praktyk stosowanych na innym terenie.

wystawa

Bibliomaniacy

W piątek 10 maja, na zakończenie konkursu „Bibliomaniak 2018”, biblioteka zorganizowała spotkanie dla młodych, wzorowych czytelników oraz dla jednej z grup dzieci Przedszkola nr 2 w Wiśle. Wśród laureatów do lat 5 znaleźli się od pierwszego miejsca: Lila Cieślar, Noemi Cieślar, Noemi Heczko, w kategorii wiekowej 6-12 lat: Tomek Cieślar, Wiktor Popiołek i Hanna Procner, zaś wśród czytelników do lat 15 na podium stanęli: Katarzyna Pilch, Magda Sikora i Łukasz Cieślar. Po części oficjalnej przybyli goście podziwiali wystawę ekslibrisów, a najmłodsi poznali pracę biblioteki od kulis i wysłuchali ciekawej opowieści „O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki” autorstwa Olivera Jeffers’a. Najmłodsi wzięli udział w pokazie oprawiania książek, zwiedzili obie wypożyczalnie i poznali zasady wypożyczania zbiorów.

Śladami literatów

W sobotę 11 maja przy pięknej, słonecznej pogodzie odbył się spacer literacki „Śladami Jerzego Andrzejewskiego i Witolda Gombrowicza przez Wisłę”. Wycieczka zaplanowana została w związku z przypadającymi w tym roku 110. rocznicą urodzin Jerzego Andrzejewskiego i 50. rocznicą śmierci Witolda Gombrowicza, którzy gościli w Wiśle w latach międzywojennych. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć miejsca związane z pobytem obu pisarzy i wysłuchać ciekawych historii związanych z ich wypoczynkiem w znanym wiślańskim kurorcie.

Warsztaty graficzne

W poniedziałek 13 maja obyły się warsztaty graficzne dla młodzieży. Młodzi artyści tworzyli prace plastyczne techniką sgraffito, czyli znaną już w starożytności techniką sztuki zdobniczej polegającej na nakładaniu kolorowych warstw na siebie i zeskrobywaniu ich wierzchniej części. Powstałe prace nawiązywały tematem między innymi do książki i czytania, a można je podziwiać na ekspozycji w dziale dziecięco-młodzieżowym.

wycieczka

Mania czytania

Z kolei 14 maja wypożyczalnia dla dorosłych przygotowała spotkanie najbardziej aktywnych czytelników. Na zaproszenie bibliotekarzy przybyło kilkunastu czytelników wyróżniających się największą liczbą wypożyczeń i niezwykłą wiernością, gdyż niektórzy korzystają z księgozbioru już ponad 40 lat! Były prezentacje książek wiślańskich pisarzy i nowości wydawniczych, miłe rozmowy przy kawie i drobne upominki, które wręczył burmistrz miasta.

Warsztat metodyczny

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek odbyły się zajęcia dla nauczycieli na temat twórczości regionalnej Zofii Kossak. Omawiano możliwości wykorzystania utworów pisarki na lekcjach języka polskiego, edukacji regionalnej i zajęciach bibliotecznych. Przybliżona została biografia Zofii Kossak, zwłaszcza w okresach jej zamieszkania na Śląsku Cieszyńskim i twórczość, ze szczególnym zwróceniem uwagi na utwory związane z regionem i Wisłą. Omawiano proponowane metody pracy z tekstem baśni literackiej „Przygody Kacperka góreckiego skrzata”, odmiennej wersji legendy pt. „Imko Wisełka” oraz fragmentów z tomu opowiadań „Nieznany kraj”, który dotyczy Śląska.

W Tygodniu Bibliotek w Wiśle udział wzięło prawie 120 osób. Serdecznie dziękujemy naszym czytelnikom, współpracownikom i wszystkim tym, którzy znaleźli czas na udział w przygotowanych wydarzeniach. Zapraszamy do biblioteki! Do grona czytelników można dołączyć w każdej chwili!

 

Tekst: Renata Czyż, Monika Śliwka

Zdjęcia: Piotr Długosz, Anna Wisełka, Monika Śliwka