[Wystawa] POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W

Wystawa w Galerii Smolna

plakatGaleria Smolna z okazji swojego 10-lecia zaprasza na wystawę plakatu  Lecha Pierchały pt. „Galeria Smolna w retrospekcji – 10 lat”.

8 maja 2009r nastąpiło uroczyste otwarcie Galerii, która nie powstałaby, gdyby nie współpraca z  ówczesną Radą Dzielnicy Smolna, Szkołą Podstawową Nr 34 i Miejskim Zespołem Obsługi Placówek Oświatowych (MZOPO). Szczególne wyrazy podziękowania należą się radnemu Kazimierzowi Salamonowi, bez którego ta Galeria nie powstałaby, a także Krzysztofowi Łapce, za cenne wskazówki i bezinteresowną pomoc.

Przez 10 lat swojego istnienia w Galerii odbyło się 68 wystaw, a także wiele warsztatów i wernisaży. Przez ten czas doskonale układała się współpraca z różnymi instytucjami kultury oraz osobami zaangażowanymi w życie kulturalne miasta.

Tak  o Galerii Smolna piszą osoby, które uczestniczyły i  śledziły  na bieżąco wydarzenia kulturalne w naszym mieście:

Biblioteka powinna być czymś więcej niż tylko wypożyczalnią książek i na Smolnej to rozumieją, stąd – myślę – ta Galeria. Pamiętam kilka wystaw, szczególnie tych, które mogły zainteresować zarówno małego (wtedy mojego syna), jak i dużego (mnie). Duże wrażenie zrobiła na nas wystawa ilustracji książek dziecięcych – pięknych map na dużych planszach. Liczę na kolejne takie wystawy, na które będę mógł zabrać moją małą córeczkę. Przez blisko dekadę byłem Smolniokiem i chociaż dziś już tam nie mieszkam, do Galerii i do biblioteki chętnie zaglądam.

Adrian Karpeta, redaktor naczelny Tygodnika Regionalnego „Nowiny”.

 

Galeria Smolna w Rybniku świetnie uzupełnia ofertą wystaw sztuk wizualnych, które można oglądać w naszym mieście. Robi to w sposób szczególny, gdyż dobór pokazywanych tam artystów jest wyselekcjonowany z naciskiem na oryginalność i świeżość prezentowanych tam projektów. Szczególnie pamiętam prace pokazywanych tam fotografów, którzy również na Rybnickim Festiwalu Fotografii mieli swoje wystawy, jak chociażby Leszek Górski, Łukasz Kohut czy Artur Musioł. Mam nadzieję, że ta obustronna wymiana środowiska twórczego będzie trwała i budowała wysoki poziom estetycznych doznań w Rybniku.

Marcin Giba, dyrektor Artystyczny Rybnickiego Festiwalu Fotografii