[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BĘDZINIE

O początkach apiterapii i apimondii w Polsce

 1Tradycje pszczelarstwa są bogate i sięgają setek lat, a właściwości produktów pochodzenia pszczelego od wieków wykorzystywane są w leczeniu różnych schorzeń. Jak zauważają osoby zajmujące się apiterapią, działanie produktów pszczelich, zawierających m.in. wysokowartościowe białka, aminokwasy egzogenne, kwasy organiczne, enzymy, witaminy, oraz substancje biologicznie aktywne, jest wielokierunkowe. Dlatego produkty te były i nadal są chętnie stosowane, jako lekarstwa na różne dolegliwości.

2

Więcej na temat leczniczych właściwości miodu, propolisu, pszczelego mleczka i jadu pszczelego można dowiedzieć się z wystawy Wspomnienie ks. dra Henryka Ostacha, czyli rzecz o początkach apiterapii, apimondii w Polsce i działalności pszczelarskiej ks. dra Henryka Ostacha prezentowanej od 5 stycznia 2015 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.

3

Ekspozycja, przygotowana przez Adama Wilczyńskiego z sekcji historycznej Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach została udostępniona przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Wystawa dedykowana jest ks. Henrykowi Ostachowi, pszczelarzowi, prezesowi, a następnie prezesowi honorowemu Polskiego Związku Pszczelarskiego. Ks. Henryk Ostach znany był także, jako autor licznych publikacji z zakresu pszczelarstwa oraz honorowy prezydent Federacji Europejskich Związków Pszczelarskich Apislawia.

4

Ekspozycja prezentowana będzie w będzińskiej książnicy do 28 lutego w godzinach otwarcia placówki. Zapraszamy.

5

Nadesłała: Beata Wardęga, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Będzin