[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

WAKACJE NA START!

wakacjeJak zachować się w sytuacji zaginięć w różnym terenie? Czy nawet duży sklep może być miejscem, w którym można przepaść bez śladu? Co zrobić by będąc na wakacjach nie przepaść jak kamień w wodę? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi poszukiwali uczestnicy pierwszych zajęć w ramach „Wakacji w Bibliotece ‘2019”.
Tegoroczne wakacje rozpoczęły się nad Zalewem Mitręga. Spotkanie „Bezpieczne wakacje” zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach i Świetlicę Środowiskową „Stokrotka” miało w teorii jeden cel: zebrać jak najwięcej cennych informacji, o których dobrze pamiętać, aby wakacje mogły być tylko i wyłącznie przyjemnym czasem odpoczynku bez przykrych zdarzeń, na które nie potrafimy odpowiednio zareagować.

W gromadzeniu ich pomógł nam druh Tomasz Męcik-Kronenberg, realizując projekt „Co zrobię gdy…?” (gdy zaginę w lesie, sklepie, na plaży, w nieznanym mieście…) i co robić, by… hmmm… nie zginąć w tych miejscach. Jak wiemy teorię przyswoić najlepiej, gdy połączymy ją z praktyką i tak właśnie zrobili dzieci i młodzież, paląc ogień w miejscu do tego wyznaczonym, układając planszę z podpowiedziami bezpiecznych działań, rozwiązując krzyżówkę pełną zagadkowych rymowanek, grając w piłkę i oczywiście przypominając sobie w towarzystwie goldenki Zosi, że są świetnymi Głaskaczami i przyjaciółmi czworonogów. Wakacje bezpieczne to wakacje bajeczne, rozpoczęte edukacyjnymi zajęciami w plenerze poprowadziły dzieci i młodzież na kolejne kreatywne popołudniowe spotkania między regałami.

zajęciaI tak w ciągu dwóch tygodni w Bibliotece w Łazach odbył się letni seans z bajką, zajęcia „Pokochaj Europę” i warsztaty „Akcja komiks”.
„Pokochaj Europę” – drużynowy konkurs o państwach europejskich przygotowany przez panią Justynę Kijewską zmobilizował młodzież do sprawnego wyszukiwania informacji w pamięci lub w Internecie. Uczestniczący w quizie sprawdzili znajomość stolic Europy, walut obowiązujących w poszczególnych krajach czy europejskich rzek. Wymieniali też najbardziej znane ich zdaniem postacie kojarzące się z Europą. Okazało się, że doskonale znają przysmaki włoskiej oraz francuskiej kuchni i wcielając się w projektantów, potrafią stworzyć wyjątkowe europejskie znaczki pocztowe.

Bibliotekarze Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odwiedzali także przedszkolaki z Łaz. Udziałem najmłodszych stały się „Bajkowe poranki”, czyli seanse głośnego czytania bajek w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Łazach i Niepublicznym Przedszkolu „Biedroneczki” w Łazach, podczas których dzieci z entuzjazmem śledziły losy zachłannego królika, niesfornych wydr i małego jeża ciekawego świata.
Przed nami kolejne tygodnie wspólnych spotkań i warsztatów, na które serdecznie zapraszamy.

Zajęcia dofinansowano ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Nadesłała: Bogusława Serzysko