[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Uczestnicy „Lata z biblioteką” w chmurach

muzeumJak wygląda wnętrze papieskiego śmigłowca? Czym różnią się słynne samoloty Messerschmit Bf 109 i Supermarine Spitfire? I… czy leci z nami pilot? Uczestnicy „Lata z biblioteką” wybrali się na pierwszą z trzech zaplanowanych wycieczek i odwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Muzeum zajmuje teren dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny- jednego z najstarszych stałych lotnisk w Europie. Zwiedzanie rozpoczęto od imponującego nowego budynku, w którym dzieci miały okazję zobaczyć m.in. jeden z pierwszych samolotów francuskich – Blériot XI (skonstruowany w 1909 roku), polski RWD‑13 z lat 30-tych XX w. (jeden z dwóch zachowanych na świecie egzemplarzy) czy uważany za pierwszy w powojennej Polsce nowoczesny samolot krajowej konstrukcji – TS‑8 Bies.

wycieczkasamolot

W czasie wędrówki po ekspozycjach Muzeum z przewodnikiem uczestnicy odkrywali nie tylko tajemnice poszczególnych eksponatów ale i wybranych okresów historii Polski i świata. Sporo uwagi poświęcono najsławniejszym w dziejach lotnictwa samolotom Messerschmit Bf 109 i Supermarine Spitfire – dzieci poznały budowę tych maszyn i miały okazję obejrzeć fragmenty dwóch filmów nawiązujących do czasów I i II wojny światowej.

samolotNa zewnątrz, na młodych fanów lotnictwa czekała niespodzianka – Mi-8 w wersji pasażerskiej VIP, obsługujący wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce, który można było zobaczyć od środka. Jeszcze tylko próba na symulatorze lotu, krótki odpoczynek w wygodnych fotelach lotniczych i trzeba było „lecieć” z powrotem do Raciborza.

samolot

Przed nami kolejne spotkanie z fantastyczną literaturą. W czwartek 25 lipca w godz. 11-14 w raciborskiej bibliotece odbędą się zajęcia związane z Karolcią – bohaterką powieści Marii Krüger. Serdecznie zapraszamy!

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu