[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W BRUDZOWICACH

WAKACYJNA PODRÓŻ Z WIERSZAMI JULIANA TUWIMA W FILII BIBLIOTECZNEJ W BRUDZOWICACH

spotkanieOd 25 czerwca do 17 lipca 2019 roku w filii bibliotecznej nr 1 w Brudzowicach odbywały się zajęcia edukacyjno – plastyczne pod nazwą „Wakacyjna podróż z wierszami Juliana Tuwima”. Zajęcia były realizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Chce mi się chcieć! czyli o przeciwdziałaniu wyuczonej bezradności” i odbywały się we wtorki oraz środy. W 8 spotkaniach uczestniczyły 22 osoby, a łączna frekwencja wyniosła 89 odwiedzin.  

Bibliowakacje to stały element działalności filii w Brudzowicach. W tym roku zajęcia edukacyjne opierały się na wierszach jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego Juliana Tuwima. Każde zajęcia uczestnicy rozpoczynali od przeczytania wiersza, który był podstawą do wykonania ciekawych prac plastycznych. Na pierwszych zajęciach  uczestnicy na podstawie wiersza „Lokomotywa” stworzyli poszczególne wagony ukazujące elementy składowe oraz dodatkowe wymyślone przez dzieci. Kolejny dzień zajęć to wiersz „Słoń Trąbalski”, podczas których stworzyliśmy rodzinę słoni z papierowych talerzyków.

Podczas wakacyjnych spotkań  dzieci wykonały również podobiznę Murzynka Bambo, sowy z bibuły oraz wzięły udział w zabawie polegającej na rozpoznawaniu ptaków na podstawie wiersza „Ptasie radio”. Wiersz „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” był podstawą do wykonania papierowych wielorybów oraz morskich obrazków z efektem 3D. Po przeczytaniu wiersza „W aeroplanie” uczestnicy stworzyli samoloty, które później wprawialiśmy w ruch na świeżym powietrzu biorąc udział w zabawie, który z samolotów poszybuje najdalej.

spotkanie

Uczestnicy wykonali również plakat „Jedz owoce i warzywa, a będziesz zdrów jak ryba”, który ukazywał warzywa położone przez kucharkę na stole w wierszu pisarza. Powstały również okulary Pana Hilarego, z którymi uczestnicy udali do domów oraz zwariowane koty, którym śniła się wielka rzeka pełne mleka. Wiersz „Rzepka” był inspiracją do wykonania z plasteliny figurek poszczególnych osób i zwierząt biorących udział w wyciąganiu ogromnego warzywa oraz do wykonania żaby z surowców wtórnych.

W ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Chce mi się chcieć! czyli o przeciwdziałaniu wyuczonej bezradności” miały miejsce pogadanki oraz konkurs. Podczas zajęć skupiliśmy się na odkrywaniu talentów uczestników, czytaliśmy bajki terapeutyczne, wzięliśmy udział w zabawie „Podaj mi swoje trzy talenty, a powiem Ci , kim będziesz” oraz przeprowadziliśmy burzę mózgów dotyczącą zawodów naszej przyszłości. Miał miejsce również konkurs plastyczny „Ja za 20 lat”,  w którym uczestnicy przedstawili kim będą w przyszłości, gdzie będą mieszkać i jaka będzie ich sytuacja  rodzinna. Poprzez różnorodne ćwiczenia uczestnicy zwrócili uwagę na znaczenie pasji w życiu człowieka oraz na umiejętność dostrzegania własnych zalet, mocnych stron i ograniczeń.  Dzieci wzięły  udział w grach zespołowych oraz zabawach edukacyjnych, które w doskonały sposób wpierały ich w kreatywnym podejściu do walki z nudą.

Na zakończenie uczestnicy wakacyjnych spotkań otrzymali dyplomy kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” oraz nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia. Zwycięzcy konkursu „Ja za 20 lat” zostali natomiast uhonorowani dodatkowymi nagrodami rzeczowymi. Z wykonanych w czasie wakacji prac powstała wystawa, którą można podziwiać w bibliotece.

Nadesłała: Paulina Peterek, Filia biblioteczna w Brudzowicach